granat owoc

1

Amerykańscy naukowcy dowiedli, że otyłość zbiera większe żniwa, niż palenie tytoniu. Badania wydają się kontrowersyjne, ale niezależne instytuty potwierdzają ich słuszność.

tłuste jedzenie

Niezdrowa dieta jest coraz częstszym powodem, dla którego chorujemy na nowotwory

Do takiej konkluzji doszli uczestnicy Gastrointestinal Cancers Symposium 2014 odbywającego się w San Francisco. Dotychczas nikt choroby nowotworowej nie łączył z nadmierną masą ciała. Natomiast gastrolodzy i onkolodzy uczestniczący w spotkaniu alarmowali, że rosnąca liczba ludzi o nadmiernej masie przyczyni się do wzrostu zachorowań na różnego rodzaju nowotwory.

O tym jaki wpływ na zdrowie ma palenie tytoniu świadczą raporty wydane już w latach 50 ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych. Naukowcy do dzisiaj nie mają wątpliwości, że nikotyna jest jednym z głównych czynników rakotwórczych. Teraz okazało się, że również otyłość ma podobny wpływ na ludzki organizm.

Otyłość zabija coraz więcej ludzi

Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne prezentowane na sympozjum prognozy uważa za niepokojące. Okazuje się bowiem, że w 2012 roku aż za 191 tysięcy przypadków nowotworów odpowiadała otyłość, zła dieta oraz brak aktywności fizycznej. Tymczasem liczba otyłych Amerykanów powiększa się dramatycznie, a ta dolegliwości dotyka coraz większej ilości dzieci.

Osoby z nadmierną wagą mają też o wiele mniejszą szanse na powrót do zdrowia, niż ludzie z przeciętnym BMI. Otyłość sprzyja powstawaniu powikłań pooperacyjnych oraz nawrotów choroby. Szacuje się, że przyczynia się do 50 procent przypadków zgonów.

Wydawałoby się, że nadmierna masa ciała ma się nijak do problemów nowotworowych. Jednak zbyt duża ilość komórek tłuszczowych wpływa na wzrost wytwarzania się insuliny, hormonu wzrostu a także czynników prozapalnych co w efekcie przekłada się na powstanie nowotworu.

Jeżeli więc w społeczeństwach nie pojawi się żadna kampania społeczna i ludzi nie będzie się zachęcało do zdrowego trybu życia problem ten będzie się powiększał. Nadmierna masa ciała sprzyja bowiem zachorowalności na groźnego raka trzustki, żołądka, a także jelita grubego. Uchronić od tych chorób może prawidłowa dieta oraz regularny wysiłek fizyczny.

1 komentarz

  1. bezglutenowa pisze:

    To nie znaczy też, że palenie nie szkodzi i można to bagatelizować – trzeba to jednoznacznie podkreślić.

Skomentuj ten materiał