granat owoc

0
fot. unsplash zgodnie z licencją

W Polsce mamy co najmniej kilkanaście kompleksów basenowych zasilanych wodą termalną. Obiekty te cieszą się olbrzymią popularnością i uchodzą za idealne miejsca do relaksu i zabawy w wodzie. Warto natomiast pamiętać, że kąpiele w basenach termalnych służą nie tylko rekreacji, ale też mogą mieć działanie terapeutyczne. W naszym artykule omawiamy najważniejsze korzyści dla zdrowia, jakie można odnieść dzięki zażywaniu kąpieli w gorącej, wysoko zmineralizowanej wodzie.

Czym jest woda termalna?

Woda termalna to woda, która na wypływie ma temperaturę minimum 20 stopni Celsjusza. Dzięki temu, że pozyskuje się ją ze znacznej głębokości (nawet kilku tysięcy metrów), jest wolna od zanieczyszczeń z działalności rolniczej i przemysłowej człowieka, za to zasobna w cenne minerały.
Woda termalna znajduje szerokie zastosowanie w balneologii, czyli terapii z wykorzystaniem wody, przede wszystkim o wysokiej temperaturze, ale też w ciepłownictwie, rekreacji i energetyce.
Szacuje się, że Polska ma jedne z największych zasobów wody termalnej w Europie. Ponieważ jednak koszty jej pozyskiwania są stosunkowo wysokie, to póki co wykorzystuje się ją głównie komercyjnie, w tym do zasilania kompleksów basenowych.

Problemy zdrowotne, na które mogą pomóc kąpiele w basenach termalnych

Woda termalna to jedna z najcenniejszych substancji naturalnie występujących na naszej planecie. Z jej dobroczynnego wpływu na organizm zdawano sobie sprawę już w starożytności (kąpiele termalne były zalecane m.in. rzymskim legionistom wracającym z pola bitwy), natomiast w latach 50. XX wieku przeprowadzono dokładne badania potwierdzające, że woda termalna może mieć właściwości lecznicze i terapeutyczne.

Kąpiele termalne mogą przynosić szczególnie duże korzyści w przypadku takich problemów zdrowotnych, jak:

  • Urazy ortopedyczne;
  • Przewlekłe kontuzje mięśniowe;
  • Bóle stawów i kości;
  • Choroby o podłożu reumatycznym (w tym reumatoidalne zapalenie stawów);
  • Choroby układu nerwowego;
  • Problemy z kręgosłupem (np. dyskopatia);
  • Osteoporoza;
  • Choroby skóry;
  • Choroby kobiece;
  • Zaburzenia metabolizmu;
  • Nadwaga i otyłość;
  • Choroby układu oddechowego.

Działanie relaksacyjne

Kąpiele w basenach termalnych to świetna propozycja również dla osób, które nie zmagają się z problemami zdrowotnymi, natomiast są przemęczone, zestresowane, znerwicowane i czują, że muszą się szybko zregenerować.

Woda termalna ma zbawienny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Kąpiele w takiej wodzie stymulują mózg do zwiększonej produkcji serotoniny i endorfin, przy jednoczesnym zahamowaniu produkcji kortyzolu, nazywanego potocznie hormonem stresu.

Jeśli więc od dawna czujesz wyczerpanie, a nie możesz sobie pozwolić na dłuższy urlop, to wizyta na termach może być świetną decyzją.

Korzyści dla urody

Kąpiele termalne stanowią również bardzo skuteczny zabieg pielęgnacyjny, w tym z kategorii anti-aging. Woda termalna intensywnie nawilża skórę, przyspiesza regenerację, łagodzi podrażnienia i tym samym wspomaga terapię dermatoz – włącznie z trądzikiem. Regularne zażywanie kąpieli w gorącej, wysoko zmineralizowanej wodzie, może również zahamować widoczne skutki upływu czasu (m.in. spłycenie zmarszczek).

Które baseny termalne wybrać?

Chcąc odnieść maksimum korzyści z kąpieli w basenach termalnych, warto w pierwszej kolejności skupić się na wyborze odpowiedniego kompleksu. Podstawowym kryterium powinna być jakość wody termalnej zasilającej dany kompleks.

Pod tym względem na szczególne wyróżnienie zasługują Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej. Ten nowoczesny kompleks z 20 basenami wewnętrznymi i zewnętrznymi, zjeżdżalniami, strefą SPA, saunarium i szeroką ofertą zabiegów odnowy biologicznej, korzysta z wody pozyskiwanej z głębokości 2400 metrów.

Jest to woda termalna siarczanowo-sodowo-wapniowa, siarczkowa, fluorkowa, charakteryzująca się mineralizacją wynoszącą 1593,2 mg/dm3, której średnia temperatura na wypływie wynosi 64,5 stopnia Celsjusza.

Woda zasilająca Termy BUKOVINA zawiera aż 28 najcenniejszych składników mineralnych, w tym sód (Na), wapń (Ca), chlor (Cl), potas (K), siarkę (S), magnez (Mg) czy chrom (Cr). Ma przy tym korzystny bilans jonowy, co przekłada się na jej potencjalnie lecznicze właściwości.

Więcej o tym, jak kąpiele termalne działają na ludzki organizm, przeczytasz w artykule na stronie https://www.termybukovina.pl/blog/jak-dzialaja-baseny-termalne-poznaj-najwazniejsze-korzysci-z-kapieli-w-goracych-zrodlach.

Skomentuj ten materiał