granat owoc

0

Z roku na rok coraz większa liczba osób decyduje się na wizytę u dietetyka. Nie bez przyczyny! Dietetyk cechuje się indywidualnym podejściem do każdego klienta wraz z uwzględnieniem jego potrzeb, celów i warunków zdrowotnych! Decydując się na wizytę u tego rodzaju specjalisty, koniecznie sprawdź jak przygotować się na to spotkanie.

fot. unsplash zgodnie z licencją

Jakie badania przed wizytą u dietetyka?

Zacznijmy od najważniejszego – nie ma konkretnego zestawu badań, które należy wykonać przed pierwszą wizytą u dietetyka! Nie oznacza to, że do wizyty nie należy się przygotować. Przed spotkaniem z dietetykiem warto wykonać podstawowe badania laboratoryjne. Co więcej, jeśli zmagamy się z jakimikolwiek problemami zdrowotnymi i mamy stwierdzoną chorobę, również warto zrobić aktualne badania laboratoryjne. Ich wyniki pomogą określić specjaliście, z jakimi problemami zmaga się osoba, która się do niego zgłosiła. Warto również przyrządzić listę wszystkich leków i suplementów, które przyjmujemy. Choć nie wszyscy pacjenci są tego świadomi, to wiele leków ma duży wpływ na metabolizm i wchłanianie składników odżywczych.

Na kilka dni przed wizytą warto stworzyć także dzienniczek żywieniowy i zapisywać w nim wszystkie posiłki, jakie spożywamy w ciągu dnia. To pozwoli dietetykowi zapoznać się z rodzajem oraz jakością jedzenia, jaką konsumujemy. Dietetyk będzie pytać także o nawyki żywieniowe. Warto więc sporządzić listę produktów, które są częścią naszej codziennej diety, wypisać swoje nawyki żywieniowe oraz problemy zdrowotne związane z żywieniem. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, jak przygotować się do wizyty, możemy skontaktować się z dietetykiem z celu ustalenia szczegółów. Jego numer podany jest zazwyczaj na wizytówce – https://www.viperprint.pl/wizytowki

fot. unsplash zgodnie z licencją

Czy do dietetyka trzeba mieć skierowanie?

Aby udać się do dietetyka w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, pacjent musi uzyskać skierowanie od lekarza rodzinnego. Dostęp do dietetyków na NFZ w Polsce jest mocno ograniczony. Niestety, nie wszystkie ośrodki mają kontrakt z dietetykiem w ramach NFZ, dlatego większość pacjentów umawia się na wizyty prywatne. Koszt wizyty to około 150-200 zł, jednak każdy dietetyk stawkę ustala indywidualnie.

Ile trwa wizyta u dietetyka?

Najczęściej wizyta u dietetyka trwa od 45 do 60 minut. Czas ten poświęcony jest na:

  • wywiad i analizę – dietetyk zadaje pytania dotyczące stylu życia, nawyków żywieniowych, częstotliwości spożywania posiłków, problemów związanych z żywieniem. Analizie podlegać będą także nasze preferencje żywieniowe i rodzaj żywności spożywanej dotychczas.
  • ocenę stanu zdrowia – dietetyk zmierzy wagę, wzrost, obwód talii oraz zapozna się z wynikami badań laboratoryjnych, które przygotowaliśmy.

Na podstawie zebranych informacji, dietetyk stworzy plan żywieniowy, który będzie dostosowany do naszych celów, preferencji żywieniowych i stanu zdrowia. Co więcej, omówi z nami stworzony przez siebie plan i wprowadzi zmiany, jeśli któraś część planu żywieniowego nie przypadnie nam do gustu.

Dietetyk nie zajmuje się jednak wyłącznie tworzeniem planów żywieniowych. Pełni także funkcję edukacyjną i dzieli się swoją wiedzą ze wszystkimi, którzy odwiedzają jego gabinet. Udziela także wsparcia i motywacji, a także ważnych informacji na temat zdrowego żywienia oraz składników odżywczych. Osoby odwiedzające gabinet dietetyczny są często bardzo zmotywowane. Co więcej, do dietetyka uczęszczają regularnie. Ten na bieżąco monitoruje postępy, a także dopasowuje rodzaj diety do aktualnego stanu pacjenta.

Skomentuj ten materiał