granat owoc

0

Zaburzenia erekcji, zwane popularnie impotencją, to jedna z najczęściej występujących dysfunkcji seksualnych u mężczyzn. Pojawia się zwykle w skutku dwóch lub więcej różnych czynników, ważne jest więc prawidłowe zdiagnozowanie objawów wspólnie ze specjalistą, np. urologiem lub seksuologiem.

mężczyzna

Fotografia: Kobieta i mężczyzna

Zdjęcie Flickr.com CC 2.0 autorstwa D.C.Atty

Zaburzenia erekcji, zwane popularnie impotencją, to jedna z najczęściej występujących dysfunkcji seksualnych u mężczyzn. Pojawia się zwykle w skutku dwóch lub więcej różnych czynników, ważne jest więc prawidłowe zdiagnozowanie objawów wspólnie ze specjalistą, np. urologiem lub seksuologiem. Wśród przyczyn, mogą to być czynniki o podłożu neurogennym, naczyniowym, psychogennym, hormonalnym, jatrogennym, na skutek przyjmowania leków lub jeszcze innym. Kluczowe znaczenie mają też wiek, budowa ciała i tryb życia, choć pacjentami są też mężczyźni młodzi, aktywni fizycznie i relatywnie zdrowi w innych aspektach. Diagnozę lekarz stawia po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem (czasem w towarzystwie jego partnerki, co bywa niekiedy bezcenne) oraz badaniach, np. badaniu ultrasonograficznym naczyń doprowadzających i odprowadzających krew do członka.

Częstą przyczyną impotencji są zaburzenia natury psychogennej. Mogą się one wiązać z obawami wobec partnerki i stosunków seksualnych w ogóle. Mogą to być między innymi obawy przed niezaplanowaną ciążą, zakażeniem chorobą lub wynikające z niedoświadczenia, czy też niskiej samooceny. Tego typu zjawiska mają miejsce głównie wśród młodych mężczyzn, ale nie jest to regułą, również doświadczeni mężczyźni pozostający w niesatysfakcjonujących związkach, czy poddani innym stresom wykazują zaburzenia erekcji. Pomoc psychoterapeuty lub psychologa klinicznego wskazuje zwykle na jakieś negatywne doświadczenia sfery seksualnej z przeszłości, co często jako czynnik stresogenny może powodować impotencję. Mężczyźni z osobowością neurotyczną lub z depresją są oczywiście szczególnie narażeni na dysfunkcje seksualne. Zaburzenia erekcji o podłożu psychicznym z resztą można dość łatwo zdiagnozować samemu – mężczyźni ci nie mają zwykle problemu z osiągnięciem i utrzymaniem wzwodu podczas masturbacji, występują u nich ponadto prawidłowo tzw. poranne erekcje.

Jeśli pomoc psychologa okazuje się niewystarczająca, a podejrzewamy inne przyczyny, należy zasięgnąć rady specjalisty z innej dziedziny medycyny. Najczęściej przyczyna leży w neuroprzekaźnikach ukrytych gdzieś pomiędzy ciałami jamistymi penisa. Całe szczęście dla milionów mężczyzn na całym świecie, istnieją od lat sprawdzone, bezpieczne i łatwo dostępne leki pozwalające bez problemu osiągnąć i długo utrzymać pożądany poziom erekcji. Najbardziej zaufanym i najlepiej znanym środkiem aktywnym jest sildenafil, który występuje pod wieloma nazwami handlowymi, m.in. jako Kamagra. Lek Kamagra można zakupić bez recepty, ma on naturalne składniki i dla wygody sprzedawany jest pod różnymi postaciami, od tabletek po różnego rodzaju rozpuszczalne preparaty. Wystarczy spożyć ją według zaleceń producenta, aby w większości przypadków powróciła pełna sprawność seksualna.

Skomentuj ten materiał