Zaburzenia erekcji, zwane popularnie impotencją, to jedna z najczęściej występujących dysfunkcji seksualnych u mężczyzn. Pojawia się zwykle w skutku dwóch lub więcej różnych czynników, ważne jest więc prawidłowe zdiagnozowanie objawów wspólnie ze specjalistą, np. urologiem lub seksuologiem.
Zdjęcie Flickr.com CC 2.0 autorstwa D.C.Atty
Zaburzenia erekcji, zwane popularnie impotencją, to jedna z najczęściej występujących dysfunkcji seksualnych u mężczyzn. Pojawia się zwykle w skutku dwóch lub więcej różnych czynników, ważne jest więc prawidłowe zdiagnozowanie objawów wspólnie ze specjalistą, np. urologiem lub seksuologiem. Wśród przyczyn, mogą to być czynniki o podłożu neurogennym, naczyniowym, psychogennym, hormonalnym, jatrogennym, na skutek przyjmowania leków lub jeszcze innym. Kluczowe znaczenie mają też wiek, budowa ciała i tryb życia, choć pacjentami są też mężczyźni młodzi, aktywni fizycznie i relatywnie zdrowi w innych aspektach. Diagnozę lekarz stawia po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem (czasem w towarzystwie jego partnerki, co bywa niekiedy bezcenne) oraz badaniach, np. badaniu ultrasonograficznym naczyń doprowadzających i odprowadzających krew do członka.
Częstą przyczyną impotencji są zaburzenia natury psychogennej. Mogą się one wiązać z obawami wobec partnerki i stosunków seksualnych w ogóle. Mogą to być między innymi obawy przed niezaplanowaną ciążą, zakażeniem chorobą lub wynikające z niedoświadczenia, czy też niskiej samooceny. Tego typu zjawiska mają miejsce głównie wśród młodych mężczyzn, ale nie jest to regułą, również doświadczeni mężczyźni pozostający w niesatysfakcjonujących związkach, czy poddani innym stresom wykazują zaburzenia erekcji. Pomoc psychoterapeuty lub psychologa klinicznego wskazuje zwykle na jakieś negatywne doświadczenia sfery seksualnej z przeszłości, co często jako czynnik stresogenny może powodować impotencję. Mężczyźni z osobowością neurotyczną lub z depresją są oczywiście szczególnie narażeni na dysfunkcje seksualne. Zaburzenia erekcji o podłożu psychicznym z resztą można dość łatwo zdiagnozować samemu – mężczyźni ci nie mają zwykle problemu z osiągnięciem i utrzymaniem wzwodu podczas masturbacji, występują u nich ponadto prawidłowo tzw. poranne erekcje.
Jeśli pomoc psychologa okazuje się niewystarczająca, a podejrzewamy inne przyczyny, należy zasięgnąć rady specjalisty z innej dziedziny medycyny. Najczęściej przyczyna leży w neuroprzekaźnikach ukrytych gdzieś pomiędzy ciałami jamistymi penisa. Całe szczęście dla milionów mężczyzn na całym świecie, istnieją od lat sprawdzone, bezpieczne i łatwo dostępne leki pozwalające bez problemu osiągnąć i długo utrzymać pożądany poziom erekcji. Najbardziej zaufanym i najlepiej znanym środkiem aktywnym jest sildenafil, który występuje pod wieloma nazwami handlowymi, m.in. jako Kamagra. Lek Kamagra można zakupić bez recepty, ma on naturalne składniki i dla wygody sprzedawany jest pod różnymi postaciami, od tabletek po różnego rodzaju rozpuszczalne preparaty. Wystarczy spożyć ją według zaleceń producenta, aby w większości przypadków powróciła pełna sprawność seksualna.