granat owoc

0

Wątroba to niezwykle ważny organ, bez którego funkcjonowanie ludzkiego organizmu byłoby niemożliwe. Najważniejszą rolą wątroby jest usuwanie toksyn. Aby wspomagać prawidłowe działanie wątroby, warto stosować trzy naturalne rośliny, dzięki którym wątroba jeszcze długo będzie w dobrej kondycji.

Jak wątroba sygnalizuje, że nie działa prawidłowo?

Wątroba to organ, który się regeneruje, jednak musi mieć na to czas. Powszechnie uważa się, że wątroba nie boli, tylko wysyła ona pewne sygnały, gdy działa nieprawidłowo. Najważniejsze objawy to: refluks, odbijanie, uczucie ciężkości w okolicy brzucha. Charakterystyczne dla źle pracującej wątroby jest także to, że jesteśmy zmęczeni, ospali, miewamy bóle głowy, mięśni i stawów. Oprócz tego występują nadmierna potliwość, trądzik, alergie i zaburzenia hormonalne.

fot. Unsplash

Dość typowy jest także nieświeży oddech oraz skłonność do tycia. Rolą wątroby jest oczyszczanie organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii a także z leków i antybiotyków. Wykonuje ona swoją pracę w zasadzie przez całą dobę.

Kocanka piaskowa

Dla dobrej kondycji wątroby zdecydowanie warto stosować kwiatostany kocanki piaskowej, które wspomagają funkcje wydzielnicze wątroby. Dzięki temu wytwarza się więcej żółci, która jest potrzebna do trawienia tłuszczów. W pewien sposób zapobiega ona także wytrącaniu się kamieni żółciowych, poprzez hamowanie zastoju żółci w woreczku żółciowym. Ponadto ułatwiony jest przepływ żółci do dwunastnicy, gdyż kocanka piaskowa ma działanie rozkurczające. Aby przygotować sobie zdrowotny napój należy łyżkę kwiatostanu kocanki piaskowej zalać szklanką wrzątku i parzyć przez 20 minut. Następnie przecedzony napój należy pić jeszcze ciepły przed posiłkami.

Ostropest plamisty

Nasiona ostropestu (a najlepiej standaryzowany wyciąg dostępny w zielarniach) są wielkim sprzymierzeńcem zdrowej wątroby. W ostropeście znajduje się substancja sylimaryna, która działa ochronnie na hepatocyty i zapobiega uszkodzeniom wątroby.

Ma ona także działanie przeciwzapalne i żółciotwórcze. Spożywanie ostropestu jest bardzo ważne szczególnie w czasach obecnych, gdy człowiek jest bardzo narażony na toksyny obecnie w pożywieniu, lekach, wodzie i w powietrzu. Ostropest zapobiega stłuszczeniu oraz marskości wątroby. Z rośliną tą powinny więc zaprzyjaźnić się szczególnie te osoby, które nadużywają alkoholu.

Karczoch

Kolejna roślina, którą poleca się dla dobrej kondycji wątroby to karczoch. Warto również tak jak w przypadku ostropestu nabyć karczoch standaryzowany, który wykazuje działanie ochronne dla wątroby. Stosuje się go głównie dla wsparcia prawidłowej pracy wątroby. Karczochy pobudzają produkcję żółci a ponadto regulują pracę w układzie pokarmowym. Bardzo ważnym składnikiem karczochów jest cynaryna, która wykazuje właściwości żółciopędne.

Przyjmowanie suplementów z karczochem zaleca się osobom, które cierpią na stany zapalne pęcherzyka żółciowego.

Skomentuj ten materiał