granat owoc

0

Artykuł sponsorowany

Nietrzymanie moczu jest niewątpliwie bardzo przykrą dolegliwością, którą może spowodować bardzo wiele różnych czynników. Niezależnie od tego, co doprowadziło do rozwinięcia się tej dolegliwości, osoby zmagające się z nią powinny wiedzieć, że nie są skazane na cierpienie. Istnieją bowiem skuteczne sposoby leczenia, lub neutralizacji przykrych efektów nietrzymania moczu, dostępne niedrogim kosztem.

Czym jest nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu polega na mimowolnym opróżnianiu się pęcherza moczowego. Pamiętać należy, że nie zawsze oznacza to opróżnienie całości pęcherza – bardzo często dochodzi do wydalenia mniejszej ilości moczu, co jednak niezaprzeczalnie również jest bardzo przykrą i dokuczliwą dolegliwością. Na szczęście nietrzymanie moczu leczenie możliwe jest na szereg zróżnicowanych sposobów, dopasowanych do potrzeb pacjenta. Pomóc mogą między innymi wkładki chłonne, lub leczenie laserem.

Warto jednocześnie nadmienić, że istnieje kilka czynników ryzyka, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia tej dolegliwości. Są to między innymi kamica nerkowa, cukrzyca, urazy rdzenia kręgowego, przerost prostaty (u mężczyzn), zmiana położenia macicy, a także choroba parkinsona i choroby nowotworowe. Szacuje się, że zaburzenie to dotyka około 10% populacji. 

Rodzaje nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu występować może w wielu różnych okolicznościach.

W przypadku kobiet, najczęściej występuje tak zwane wysiłkowe nietrzymanie moczu. Pojawia się ono wtedy, gdy mięśnie dna miednicy, wspierające pęcherz moczowy są osłabione. W takim przypadku nawet napad kaszlu, czy gwałtowny śmiech mogą doprowadzić do nietrzymania moczu, jako że łączą się one ze wzrostem nacisku na pęcherz moczowy.

U mężczyzn zaś nietrzymanie moczu najczęściej występuje zaś tak zwane naglące nietrzymanie moczu. Dolegliwość ta polega na nagłym pojawieniu się potrzeby oddania moczu, bez wcześniejszych ostrzeżeń, czy jakiejkolwiek kontroli. Dolegliwość ta najczęściej powoduje wydalenie dość sporej ilości moczu.

Istnieją, rzecz jasna, także inne rodzaje inkontynencji. Wymienić tu można, przykładowo:

  • funkcjonalne nietrzymanie moczu (osoba cierpiąca na tę dolegliwość nie jest w stanie dotrzeć do toalety na czas w związku z trudnościami wywołanymi inną fizyczną lub psychiczną chorobą),
  • neurologiczne nietrzymanie moczu występujące (gdy z różnych przyczyn mózg nie jest w stanie poprawnie komunikować się z pęcherzem)
  • mieszane nietrzymanie moczu (oznacza połączenie objawów wysiłkowego nietrzymania moczu z objawami nietrzymania naglącego)

Leczenie nietrzymania moczu

Pamiętajmy, że każdego dnia lekarze i specjaliści pracują nad stworzeniem nowych, efektywnych metod leczenia inkontynencji. Aktualnie dużą nadzieją na normalne życie dla dotkniętych tą dolegliwością osób są neutralizujące nietrzymanie moczu wkładki chłonne, przeznaczone dla osób zmagających się z kropelkową, lekką lub średnią postacią tego problemu. To właśnie wkładki urologiczne są jedną z podstawowych metod walki z mniej dokuczliwymi postaciami inkontynencji. Poprawiają one jakość życia i pozwalają choremu wieść zupełnie normalną egzystencję. 

Możliwe są także, rzecz jasna, alternatywne formy terapii. Bardzo skuteczne w przypadku kobiet jest nietrzymanie moczu leczenie laserem. Zabieg taki jest bezbolesny i nieinwazyjny – polega on na wzmocnieniu ścianek pochwy i stymulacji włókien kolagenowych, co prowadzi do poprawy ułożenia cewki moczowej. Niestety, póki co takie nietrzymanie moczu leczenie nie jest jednak, w przeciwieństwie do wkładek urologicznych, refundowane – chętne osoby muszą więc pokryć jego koszt ze swojej własnej kieszeni.

Skomentuj ten materiał