Cellulit to problem, który dotyczy głównie kobiet, jednak u mężczyzn jest również spotykany. Cellulit u panów występuje głównie przez zbyt dużą ilość estrogenów, która jest związana ze złą dietą i małą ilością ruchu.
Dodatkowo może być oznaką choroby takiej jak rak prostaty, stąd też należy się badać. U kobiet problem ten jest częściej spotykany ze względu na to, że naturalnie mają więcej estrogenów i tkanki tłuszczowej. To z kolei zwiększa szansę na wystąpienie cellulitu.
Skąd się bierze cellulit?
Można wyróżnić dwa rodzaje cellulitu – tłuszczowy i wodny. Ten drugi charakteryzuje się specyficznym obrzękiem, który spowodowany jest gromadzeniem się nadmiaru wody w tkankach podskórnych. Z kolei cellulit tłuszczowy powoduje efekt skórki pomarańczowej, co jest widoczne np. podczas zmiany pozycji czy złapania fałdy tłuszczu. Cellulit tłuszczowy powstaje głównie przed nadmiar tkanki tłuszczowej, co utrudnia odżywienie innych tkanek podskórnych i prowadzi do ich upośledzenia. To z kolei objawia się bardziej lub mniej widocznymi zmianami skórnymi, czyli cellulitem.
Cellulit może być spowodowany przez wiele czynników takich jak genetyka, niezdrowy tryb życia, nadwaga, zaburzenia hormonalne czy nadmierny stres. Predyspozycje genetyczne do powstawania cellulitu nie oznaczają, że problem ten wystąpi w stu procentach, gdyż dużo zależy od tego jak żyjemy. Zdrowe odżywiania, aktywność fizyczna i umiarkowane spożycie soli to klucz do zapobiegania powstawania cellulitu zarówno wodnego, jak i tłuszczowego.
Problem ten dotyka częściej kobiet ze względu na zachodzące zmiany hormonalne, odmienną fizjologię i budowę skóry. Niewłaściwy styl życia, który powoduje powstawanie cellulitu to noszenie obcisłych ubrań, siedzący tryb życia, wysokokaloryczna dieta, noszenie butów na obcasie, nadmierny stres, nieregularne spożywanie posiłków i palenie papierosów.
Jak pozbyć się cellulitu?
Walka z cellulitem jest niezwykle trudna i długotrwała, gdyż przyczyn powstawania tej choroby jest wiele. O ile nie jesteśmy w stanie zmienić genetyki, tak możemy działać na innych frontach. Wprowadzenie zdrowej diety, regularnej aktywności fizycznej, czy ograniczenie spożycia soli to podstawa. Kolejną sprawą jest regularne spożywanie posiłków i picie 2-3 litrów wody. Unikaj długich kąpieli w gorącej wodzie i opalania się godzinami. Długie wystawianie się na działanie wysokich temperatur zwiększa możliwość wystąpienia cellulitu.
Na krążenie podskórne dobrze wpływa masaż, który można robić samodzielnie w domu bądź udać się do specjalisty. Zimne kąpiele są również dobrym pomysłem, aby poprawić krążenie, co przekłada się na lepsze odżywienie tkanek podskórnych. Warto również skorzystać z pomocy lekarza, który pomoże w regulacji gospodarki hormonalnej. Zabiegi kosmetyczne, które możesz wykonać pozwalają zmniejszyć widoczność cellulitu, co wpływa na pewność siebie.