granat owoc

0

Odpowiednio zbilansowana dieta jest kluczem do zdrowego i szczęśliwego życia – tak – to w dużej mierze prawda. Restrykcyjnym dietom mówimy stanowcze nie, ale warto zainteresować się i bliżej zbadać temat tego, jakie produkty warto jest wprowadzić na stałe do swojego jadłospisu, a jakie na stałe z niego wyeliminować. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jaka dieta jest najlepsza na cholesterol a jaka na wątrobę, to czytaj dalej!

najlepsza dieta

Jaka dieta na cholesterol?

Powiedzmy sobie jedno – należy powiedzieć zdecydowane stop restrykcyjnym, wyniszczającym dietom, które są katorgą i męczarnią zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego organizmu. Dieta powinna być stylem życia, przyjemnością i czymś normalnym. Powinna służyć naszemu zdrowiu, a nie mu szkodzić. Właśnie dlatego zamiast trzymać się ściśle określonych jadłospisów i wyjątkowo niskiej ich kaloryczności, powinieneś raczej wprowadzić stałe, dobre zmiany i nawyki, które zaprocentują w Twoim życiu. Samo wyeliminowanie wysokoprzetworzonego jedzenia, cukru, czy soli wpłynie pozytywnie na Twoje zdrowie i jedno jest pewne – z pewnością sam to odczujesz!

Jeżeli masz problemy ze zbyt wysokim złym cholesterolem, to można temu znacząco zaradzić właśnie za pomocą diety. Warto w takim przypadku wprowadzić do diety składniki, które mają dobry wpływ na profil lipidowy, czyli takich, które obniżają LDL – poziom złego cholesterolu, a podnoszą HDL – dobry cholesterol. Wprowadź do swojego codziennego jadłospisu produkty bogate w błonnik, takie jak kasze, produkty zbożowe, warzywa, czy owoce. Warto również spożywać produkty bogate w jednonienasycone i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które bez trudu znajdziesz np. w tłustych rybach morskich, oleju rzepakowym, czy oliwie. Takie drobne, ale trwałe i konsekwentne zmiany z pewnością przyczynią się do poprawy Twojego zdrowia – pozwól im na to!

Jaka dieta na wątrobę?

Problemy z wątrobą to niestety coraz bardziej powszechne zjawisko, ze względu na to, że ludzie zażywają coraz to więcej leków, a to właśnie one w dużej mierze mogą wpływać na problemy z tymże narządem. Mogą na to wpływać również uwarunkowania genetyczne, czy nieodpowiedni tryb życia, ale jest też dobra wiadomość – tryb życia zawsze można zmienić!

Wyeliminowanie szkodliwych, czy niekorzystnych dla wątroby składników i zastąpienie ich innymi, może znacząco ograniczyć Twoje problemy z wątrobą, zahamować ich postęp lub całkowicie zniwelować – wszystko to zależy od stopnia uszkodzenia. Naturalnie taka dieta wymaga konsultacji z lekarzem, jest jednak klika złotych rad, które bez obaw możesz zastosować w swojej diecie, aby poczuć się lepiej.

Aby uszczęśliwić swoją wątrobę, warto wprowadzić do diety owoce (jabłka, owoce cytrusowe, wiśnie…), warzywa (kiełki, ogórki, marchewki, ziemniaki…) – co z pewnością nie jest dla Ciebie żadnym zaskoczeniem. Kasze i zdrowe tłuszcze, tj. oliwa z oliwek, czy olej słonecznikowy też doskonale się sprawdzą. Ponadto chude mięso i ryby oraz nabiał – wszystko to pozytywnie wpłynie na stan Twojej wątroby, a jak zapewne przyznasz – nie jest to restrykcyjna i nieprzyjemna dieta.

W przypadku problemów z wątrobą unikaj ostrych przypraw, słodyczy, czy słodzonych napojów – ale najlepiej byłoby, jakby każdy ograniczył lub nawet całkiem wyeliminował tego typu produkty.

Jak widzisz dieta wcale nie musi być męcząca. Postaw na zmianę trybu życia, postaw na zdrowe nawyki i ciesz się zdrowiem i witalnością przez długie, długie lata!

Więcej porad zdrowotnych znajdziesz na https://pani-ka.pl

Skomentuj ten materiał