granat owoc

0

Z różnego rodzaju dostępnych statystyk w sposób jednoznaczny wynika, że pod względem częstotliwości występowania różnych wad postawy wśród dzieci i młodzieży Polska zajmuje jedno z czołowych miejsc jeżeli chodzi o wszystkie społeczeństwa krajów członkowskich Unii Europejskiej.

Według lekarzy ortopedów a także specjalistów zajmujących się dziedziną szeroko rozumianego zdrowia publicznego przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele. Jednak bez wątpienia jedną z najważniejszych, o ile nie po prostu najważniejszą jest fakt, że polscy rodzice nadal rzadko chodzą ze swoimi dziećmi na wizyty kontrolne u lekarza specjalisty ortopedy. Tymczasem dla odpowiednio wczesnego wykrywania oraz leczenia różnego rodzaju wad postawy regularne kontrole u ortopedy są tym samym, czym dla profilaktyki oraz skutecznego leczenia próchnicy są regularne wizyty u lekarza specjalisty stomatologa.

obuwie ortopedyczne

Flickr.com CC 2.0 Mohd Fazlin Mohd Effendy Ooi

Jest to więc temat, którego z całą pewnością nie można sobie lekceważyć, ponieważ im dziecko staje się starsze, tym już istniejące wady postawy są trudniejsze do skorygowania. Nie wspominając już o tym, że bez odpowiedniej opieki ortopedycznej tego rodzaju dysfunkcje bardzo szybko ulegają pogłębieniu, co może się skończyć koniecznością odbycia wielomiesięcznej i skomplikowanej rehabilitacji.

Znaczenie regularnych wizyt u ortopedy wśród dzieci i młodzieży

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z faktu, że wszelkiego rodzaju wady postawy nie rozwijają się z dnia na dzień. Jest to powolny proces, spowodowany najczęściej nieprawidłowymi nawykami, regularnym przeciążaniem młodego kręgosłupa, brakiem aktywności fizyczynej a czasami także uwarunkowaniami genetycznymi.

Jednak rozwój wad postawy u dzieci i młodzieży bynajmniej nie jest procesem nieodwracalnym. Rzecz w tym, aby możliwie jak najprędzej go zdiagnozować. Szybka diagnoza, dokonana przez lekarza specjalistę ortopedę, pozwala na wdrożenie skutecznych a zarazem mało inwazyjnych metod korekcji wad postawy, takich jak na przykład regularne wykonywanie wskazanych przez lekarza ćwiczeń a czasami również stosowanie akcesoriów ortopedycznych(wkładki ortopedyczne, różnego rodzaju stabilizatory i tak dalej). Rzadziej stosowane są bardziej zaawansowane przyrządy, jak buty ortopedyczne lub specjalne gorsety(mają one zastosowanie przede wszystkim w innego rodzaju problemach ortopedycznych, niż wady postawy).

Jezeli jednak wada postawy zostanie zdiagnozowana w zaawansowanym stadium rozwoju i/lub u starszego dziecka, ewentualne leczenie będzie nie tylko znacznie trudniejsze, lecz również o wiele bardziej skomplikowane oraz czasochłonne.

Skomentuj ten materiał