granat owoc

0

Około 50% Polaków posiada wadę wzroku, która potrafi naprawdę mocno utrudnić codzienne funkcjonowanie. Zapewne każdy chciałby, aby się cofnęła, a w konsekwencji nie byłby uzależniony od okularów i soczewek kontaktowych. Jednak jest to niestety w pełni niemożliwe. W sieci pojawiło się wiele mitów, które są powielane przez niezdających sobie z tego sprawy, odbiorców. Co w takim razie jest prawdą?

Dlaczego wada wzroku się pogłębia?

Najczęściej ten problem dotyczy krótkowzroczności, która ma ogromną tendencję do stałego powiększania się. Często można zauważyć, że wada postępuje i jest potrzeba noszenia coraz większych mocy w szkłach. W początkowych stadiach wady jest ona jedynie funkcjonalna i może jeszcze się „cofnąć”, jednak gdy stanie się anatomiczna, to będzie trzeba już na stałe nosić okulary. Genetyka warunkuje pojawianie się krótkowzroczności oraz długotrwała praca z bliska przy komputerze lub książce.

Warunkiem poprawy widzenia jest wykrycie wady we wczesnej fazie i przeprowadzenie odpowiedniej terapii wzroku. Taki proces sprawdza się w przypadku krótkowzroczności dzieci i młodzieży, jednak w okresie dorosłości może nie przynieść oczekiwanych skutków. Krótkowzroczność zazwyczaj podlega zwiększaniu się i nie posiada żadnego kryterium wieku, a nawet w wieku starczym zmienić w dalekowzroczność.

Powstawanie i pogłębianie wady wzroku dotyczy także osób po wykonanej operacji usunięcia zaćmy. Nierzadko potrzebują okularów do czytania. Niestety fakt zmniejszania się wady wzroku występuje jedynie w nielicznych, konkretnych przypadkach. Naszym zadaniem powinno być niedopuszczenie, aby ulegała stałemu pogorszeniu i postawienie na sukcesywną profilaktykę.

Wielkim błędem jest niekorzystanie z okularów i wszelkich pomocy okulistycznych. Wiele osób powiela mit, że przy małej wadzie nie należy nosić okularów, ponieważ oczy ćwiczą i może wada ustąpić. Jest to nieprawda, ponieważ wówczas się bardzo męczą, a wada może się pogłębić. Nienoszenie okularów i szkieł kontaktowych pogłębia wadę wzroku. Przy nieodpowiednich praktykach wada będzie stale się powiększać, a to doprowadzi do potrzeby noszenia korekcyjnych okularów przez całe życie.

Kiedy wada wzroku się zatrzymuje?

Wszelkie informacje o ustępowaniu lub cofaniu się wady są niestety wielkim mitem, który potrafi się obijać szerokim echem w internecie. Jeśli jesteś chętny do jak najefektywniejszego zatrzymania wady, to zainteresuj się ortokeratologią, z której skorzystanie skonsultuj ze swoim lekarzem okulistą. Jest to innowacyjna metoda, na której użycie musi wyrazić zgodę specjalista.

Krótkowzroczność może się zatrzymać przy odpowiednio dobranych okularach lub soczewkach kontaktowych. Należy je zawsze nosić i odpowiednio dbać o wzrok – ograniczyć spędzanie czasu przed ekranem komputera, telewizora i smartfona. Jeśli spędzamy dużo czasu, pracując przy monitorach, to należy na parę minut odwrócić wzrok i skupić się na czymś innym. Najlepiej patrzeć w dal, na to, co dzieje się za oknem.

Wzrok jest jednym z kluczowych zmysłów, na którego utratę lub pogorszenie nie chcemy sobie pozwolić. Profilaktyka jest kluczem, w przypadku dbania o nasz organizm. Życzymy zdrowia!

Skomentuj ten materiał