granat owoc

0

Dzień jest coraz dłuższy, temperatury coraz wyższe a za oknem widać zieleniącą się trawę. To znak, że nadeszła już oczekiwana przez zwolenników biegania – wiosna. To także pora na odwieszenie do szafy ciepłych kurtek i wyposażenie garderoby w lżejszą odzież sportową.

bieganie

Kobieta uprawiająca sport

Uchroń się przed przeziębieniem

Pierwsze ciepłe dni wczesnej wiosny zachęcają do zrzucania z siebie kolejnych warstw ubrania i założenia lżejszej odzieży do biegania. I choć można byłoby uznać to za proces zrozumiały, bo przegrzanie organizmu nie jest dobrą sprawą, to jednak trzeba być bardzo ostrożnym.

Często zapominamy, że te pierwsze ciepłe promienie słońca mogą być zdradliwe, wystarczy chwila zapomnienia i przeziębienie gotowe.

Bawełna to fatalny wybór

Odpowiednio dobrana odzież do biegania nie powinna być wykonana z bawełny, ponieważ nie odprowadza ona wilgoci. Współcześnie do produkcji sportowych ubrań stosuje się bardziej nowoczesne i efektywniejsze w swym działaniu różnorodne włókna syntetyczne. Dzięki specjalnym splotom regulują temperaturę naszego ciała, są lżejsze, szybciej schną i odprowadzają wilgoć na zewnątrz.

To musisz mieć na sobie wiosną

Postawą stroju do biegania na wiosnę wciąż pozostaje warstwa wierzchnia – zazwyczaj wystarczy bluza lub lekka kurtka. Dobiera się ją w zależności od warunków pogodowych, a te bywają wiosną bardzo problematyczne. Wietrzna aura i niespodziewane opady deszczu przeplatają się z ciepłym promieniami energetyzującego słońca. Niekiedy zdarza się, że wczesnowiosenne warunki atmosferyczne wymagają stroju złożonego nawet z trzech warstw (np. koszulki, bluzy i kamizelki). W miarę upływu czasu, kiedy temperatury przekraczają na termometrze 15 stopni wielu biegaczy zaczyna sięgać po coraz krótsze wersje sportowych zestawów odzieżowych (szczególnie spodni), jednak nadal warto i przy takiej temperaturze zachować rozsądek.

Wiosną dobrze jest biegać w czapeczce z daszkiem, która minimalizuje utratę ciepła i zapewnia organizmowi czas potrzebny na dostosowanie się do nowych warunków pogodowych.

W kolekcji wielu marek można znaleźć propozycje odzieży kompresyjnej. System kompresyjny zawarty w ubraniach sportowych ma za zadanie doprowadzić do rozluźnienia mięśni i zwiększenia średnicy tętnic, czego skutkiem jest zdecydowana poprawa krążenia krwi. Odzież kompresyjna przyczynia się do ogólnie pojętej szybszej regeneracji ludzkiego organizmu. To szczególnie dobre rozwiązanie dla osób, które nie biegały zimą. Ucisk powodowany przez odzież kompresyjną sprawi, że mięśnie zyskają podparcie, dzięki czemu będą pracowały w odpowiedni sposób.

źródło: http://www.dobiegania.pl

Skomentuj ten materiał