granat owoc

0

Statystyki mówią, że większość stolarzy pierze oraz dobiera odzież w zły sposób. Dlaczego należy unikać samodzielnego prania w domowych warunkach? Przede wszystkim, jak wybrać ubrania robocze dla stolarza? Na jakie czynniki warto zwrócić uwagę? Czytaj dalej!

Jak wybrać ubranie robocze?

Praca stolarza nie należy do łatwych. W wielu momentach stolarz musi posługiwać się różnorodnymi narzędziami, ponieważ w tej praca wymagana jest najwyższa precyzja oraz skupienie. Zanim efekt pracy stolarskiej będzie widoczny, to pracownicy narażeni są uprzednio na niezliczone zagrożenia. W celu zapewnienia sobie zdrowej pracy obowiązkowe będą odpowiednie środki ochrony.

Do podstawowego wyposażenia stolarzy można zaliczyć rękawice stolarskie, wzmocnione obuwie, maska ochronna, solidne spodnie oraz gogle i nauszniki. Trzeba pamiętać, że odzież ochronna musi być dostosowana do warunków pracy – stolarz obsługujący maszyny będzie posiadał wytrzymałe rękawice, które jednak nie będą przydatne podczas klejenia i nakładaniu lakierów!

A jakie kryteria będą brane pod uwagę podczas wyboru ubrań roboczych? Warto rozważyć następujące czynniki:

  • materiał – opłaca się zadbać o przewiewną, a jednocześnie odzież odporną na uszkodzenia mechaniczne i przetarcia,
  • rozmiar – ubranie robocze musi być przede wszystkim wygodne – nie mogą krępować w żadnym stopniu ruchów stolarza.
  • dodatki – nieocenione mogą być liczne kieszenie na niezbędne narzędzia. Do pozostałych elementów odzieży można zaliczyć też kask, jednak powinien być wybierany tylko wtedy, gdy praca wykonywana jest w otoczeniu ciężkich maszyn.

Przeanalizuj powyższe wyznaczniki i dostosuj je do warunków panujących w pracy. Pamiętaj, że oprócz wytrzymałości materiałów, istotna jest również swoboda ruchów!

Jak prać ubrania robocze?

Podczas pracy stolarz ma kontakt z wieloma substancjami chemicznymi, których czyszczenie wymaga specjalistycznego podejścia. Domowe pranie może być bardzo ryzykowne! Przez samodzielne czyszczenie właściwości ochronne odzieży są poważnie redukowane. Statystycznie ok. 80% pracowników pierze ubrania w domu i większość z nich robi to w zły sposób.

Niedopuszczalne jest powierzanie pracownikowi ubrania do wyprania, jeśli zostało skażone przez substancje chemiczne. Pracodawca musi w takim wypadku zapłacić pralni za wypranie, odkażenie oraz ewentualne naprawy odzieży. Jeśli jednak posiadasz własny zakład stolarski, to ciuchy robocze oddaj po prostu do specjalistycznej pralni.

Skomentuj ten materiał