granat owoc

0

Łapie Cię senność w pracy i sięgasz w końcu po pierwszy kubek kawy. Lubisz to uczucie przejrzystości myśli i gotowości do działania? My też! Mała czarna potrafi nas wyprowadzić z wielu kryzysów. Nic dziwnego, że chcemy, aby jej działanie trwało jak najdłużej. Ile tak naprawdę możesz się spodziewać utrzymania tego cudownego efektu?

kofeina działanie

Kofeina – kiedy zaczyna działać i ile to trwa?

Działanie kofeiny jest nieocenione. Pozwala nam przetrwać ciężki dzień w pracy i zdobyć energię na następne wyzwania. Byłoby wspaniale, jakby jej działanie trwało jak najdłużej oraz rozpoczynało się zaraz po wypiciu pierwszego łyka. Jednak rzeczywistość wygląda zdecydowanie inaczej. Dlatego najlepiej kupuj od wiarygodnego producenta kawy, abyś miał pewność, że zadziała zgodnie z Twoimi oczekiwaniami.

Wysokiej jakości kawa wpływa na wydzielanie neuroprzekaźnika, jakim jest adenozyna. Działa na nas usypiająco, dlatego spożycie kofeiny daje u większości ludzi tak spektakularne efekty. Blokuje ten hormon i dzięki temu czujemy się bardziej rozbudzeni. Jest to nieocenione zwłaszcza w momentach, gdy znużenie zaczyna z nami wygrywać.

Kawa jest jednym z najlepszych pobudzaczy, ponieważ stopniowo zaczyna działać i utrzymuje ten efekt do około 4 godzin. Jest to jedynie przybliżony czas, ponieważ na każdy organizm działa inaczej. Delektowanie się kawą przynosi nie tylko wszelkie doznania smakowe, ale wiele korzyści dla naszego organizmu oraz umysłu.

Od momentu wypicia należy odczekać od 20 do 30 minut, zanim kofeina w pełni rozgości się w naszym organizmie i zacznie przynosić pożądane efekty, jakimi są: wzmocnienie koncentracji, pobudzenie oraz zwiększenie ilości energii.

Pierwsze efekty zaczniesz dostrzegać już po 10 minutach! To czyni kawę niesamowicie skuteczną, ponieważ dzięki wolniejszemu uwalnianiu, ten efekt nie opuszcza nas tak nagle i nie powoduje wzmożonej senności. Zapobiega to szybkiej utracie jakiejkolwiek energii i spadkowi formy.

Na jaką odmianę postawić, aby szybko się pobudzić?

Arabica jest subtelna, jednak dalej efektywna w swoim działaniu, ponieważ zawiera od 1% do 1,5% kofeiny. Jeśli postawisz na wysokojakościową, to nie raz zadziwi Cię głębią smaku i aromatu. Z pewnością zdobędzie serca wielu kawoszy, którzy z wielką chęcią będą sięgali po więcej i odkrywali nowe warianty.

Robusta jest bardzo intensywna i jej charakterystycznym elementem jest lekki gorzki posmak. Największym atutem jest ilość kofeiny, bowiem zawiera jej aż 2,7%. Gwarantuje mocniejsze działanie i kierowana jest do osób poszukujących szybkich efektów. Będzie ratunkiem w każdym kryzysie, a fanów twardych smaków zaskoczy swoją różnorodnością doznań kubków smakowych.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł odpowiedział na wszelkie pytania dotyczące kofeiny i czasu jej działania. Warto pić kawę, zwłaszcza gdy wiemy, że mamy przed sobą ciężki i długi dzień. Życzymy smacznego!

Skomentuj ten materiał