granat owoc

0

Leczenie zgryzu przy użyciu aparatu ortodontycznego stało się w ostatnim czasie bardzo popularne. Proste zęby to nie tylko kwestia estetyki, ale także większy komfort i precyzja podczas wykonywania zabiegów higienicznych. Leczenie pozwala zapobiec pojawieniu się próchnicy i paradontozy.

aparat ortodontyczny

Fot. Flickr.com CC 2.0 monica y garza

Istnieją różne rodzaje aparatów ortodontycznych – są aparaty stałe i ruchome, metalowe i ceramiczne, aparaty o różnych zastosowaniach w zależności od problemu pacjenta. Jednym z nich jest aparat ortodontyczny Malu, który powstał w wyniku modyfikacji aparatu Herbsta. Na czym polega jego działanie i do czego służy MALU?

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Wśród dostępnych aparatów ortodontycznych wyróżniamy aparaty ruchome i stałe. Stałe aparaty standardowe zbudowane są z zamków metalowych lub kosmetycznych, elastycznych elementów występujących w różnych kolorach (ligatur) oraz łuków. Najpowszechniej stosowane aparaty stałe to:

  • standardowe aparaty stałe (wśród nich aparaty z zamkami “mini”),
  • aparaty tytanowe (przeznaczone dla alergików),
  • aparaty estetyczne (mało widoczne na zębach, a wśród nich – ceramiczne, porcelanowe, kryształowe, szafirowe),
  • aparaty samoligaturujące (zamiast tradycyjnych ligatur stosowane są specjalne klapki, które utrzymują łuki, zapewniają mniej bolesne leczenie),
  • aparaty lingwalne (językowe – są mniej widoczne, gdyż mocuje się je od wewnątrz, na językowej powierzchni zębów),
  • aparaty typu Clear Aligner (indywidualnie projektowane i wykonywane przezroczyste nakładki, leczenie odbywa się przy zastosowaniu sekwencji szyn od miękkiej i średniej, aż po twardą),
  • aparaty projektowane w systemie 3D,
  • aparaty MALU (w postaci specjalnych zawiasów, umożliwiają leczenie tyłozgryzów. Tego rodzaju aparaty są używane w leczeniu ortodontycznym m.in. w warszawskiej Klinice Smile Design Clinic.

Czym jest tyłozgryz i jak się go leczy?

Tyłozgryz to dolegliwość, która występuje w dwóch odmianach: tyłozgryzu urojonego i rzeczywistego. Tyłozgryz urojony to nieprawidłowe ułożenie kości żuchwy względem kości szczęk. Zwykle wada ta jest leczona już w okresie dziecięcym za pomocą wyciągów ortodontycznych. Tyłozgryz rzeczywisty jest nieco bardziej skomplikowany i nierzadko wymagane jest w tym przypadku leczenie chirurgiczne.

Zaburzenie objawia się wykształceniem zbyt krótkiej kości trzonu żuchwy. Metody chirurgiczne pozwalają wydłużyć trzon żuchwy, zwykły aparat natomiast kamufluje wadę poprzez usunięcie zębów przedtrzonowych. Obu inwazyjnych czynności można uniknąć, decydując się na założenie aparatu Malu. Leczenie ortodontyczne tyłozgryzu rozpoczyna wykonanie zdjęcia kefalometrycznego, które jest obrazem twarzoczaszki. Na jego podstawie lekarz może ocenić wadę i zaplanować leczenie. Następnie pobierane są wyciski górnego i dolnego łuku zębowego od pacjenta. Na podstawie wycisków zostają wykonane modele gipsowe. Następnie możliwe jest założenie odpowiedniego aparatu.

Charakterystyka aparatu MALU

Aparat ortodontyczny Malu służy do leczenia tyłozgryzu, wady polegającej na cofnięciu się żuchwy do tyłu, przy czym szczęka i górne siekacze wydają się wysunięte do przodu. Aparat Malu pozwala uniknąć usuwania zębów, a po założeniu specjalnych zawiasów szczęka wysuwana jest do przodu w czasie dziewięciu miesięcy. Zwykle zawiasy są zakładane w towarzystwie aparatu stałego. Jak skonstruowany jest aparat Malu? Aparat składa się z dwóch części, przy czym każda z nich złożona jest z dwóch pierścieni. Górny element jest mocowany na zębach trzonowych, natomiast dolny – na kłach. Obie części są łączone śrubą, która umożliwia ich regulację.

W ten sposób każda wizyta ortodontyczna pozwala w sposób kontrolowany stopniowo wysuwać żuchwę pacjenta do przodu. Aparat ortodontyczny Malu zapobiega konieczności wykonania zabiegu chirurgicznego i usuwania zębów, przy czym skraca czas leczenia. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Skomentuj ten materiał