Nie wiesz, czy terapia online jest dla Ciebie? Oddzielmy fakty od fikcji i zdemaskujmy niektóre popularne mity dotyczące chodzenia na terapię.
MIT: Moje problemy nie są na tyle poważne, że można je leczyć
W dzisiejszych czasach wszyscy wiemy, jak ważne jest poświęcenie chwili na sprawdzenie naszych umysłów. Możemy medytować, ćwiczyć regularnie, ale być może jednym z najlepszych sposobów na zrozumienie tego, przez co przechodzimy, jest usiąść i porozmawiać o tym – a gdzie lepiej to zrobić niż podczas terapii.
Terapia czymś innym niż „psychicznym odciążeniem przyjaciela”. Nie tylko zapewnia bezpieczną, poufną przestrzeń, w której możesz wyrzucić wszystko ze swojej klatki piersiowej, ale także uczy praktycznych technik, które pomogą Ci radzić sobie ze wzlotami i (nieuniknionymi) upadkami.
Wiele osób uważa, że aby iść na terapię, trzeba być na dnie. To nie mogło być dalsze od prawdy.
Oczywiście pójście na terapię może zmienić życie, jeśli jesteś w kryzysie. Jednakże jednocześnie nie musisz mieć poważnego problemu ze zdrowiem psychicznym, aby dotrzeć do kanapy swojego terapeuty.
Być może czujesz się trochę pozbawiony emocji i odrętwiały, a może walczysz o sprecyzowanie swojego celu i wartości w życiu.
Tutaj terapia jak najbardziej może pomóc. Również w sytuacji, gdy myślisz, że ogólnie wszystko idzie dobrze. Prawda jest taka, że jeśli chodzi o zdrowie psychiczne, zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć.
MIT: Mój terapeuta mnie przesłucha lub zawstydzi
Pomimo rosnącej świadomości, nadal istnieje wiele napiętnowania, poczucia winy i wstydu związanych z chorobami psychicznymi. Czasami bowiem objawy mogą być naprawdę nieprzyjemne lub niepokojące, również z punktu widzenia osoby postronnej. Możesz mieć niepokojące kompulsje, negatywne myśli mogą się zakorzenić czy czuć przygnębienie uniemożliwiające wykonywanie codziennych obowiązków.
Możesz być zakłopotany lub zaniepokojony wyrażaniem tych obaw. Przy czym nie masz się czego obawiać. Twój terapeuta nigdy Cię nie poniży, nie będzie obwiniał ani zawstydzał. Mowa tu o ludziach spędzających wiele lat w praktykowanie swojej profesji i ma doświadczenie w pracy z ludźmi z problemami psychicznymi. Mając to na uwadze, wiedzą, że to, przez co przechodzisz, jest naprawdę trudne.
Nawet jeśli się potkniesz, terapeuta przypomni ci, że jesteś tylko człowiekiem. Wszyscy popełniamy błędy i czasami robimy lub mówimy okropne rzeczy. W takich momentach najważniejsze jest współczucie.
MIT: Terapia jest jak rozmowa z przyjacielem
Jako osoba z zewnątrz łatwo jest spojrzeć na terapię i pomyśleć, że to to samo, co rozmowa z przyjacielem. To ma sens. Podobnie jak przyjaźń, spotkanie z terapeutą wiąże się z rozmową z kimś, dzieleniem się wrażliwymi częściami nas samych i być może otrzymywaniem porady. Niemniej to tylko zarysowuje powierzchnię tego, o co chodzi w terapii.
Terapia wykracza poza rodzaj rozmowy, którą można prowadzić z przyjacielem. Twój terapeuta spędził lata na szkoleniu i nauczył się najlepszych technik opartych na dowodach, które pomogą Ci przejąć kontrolę nad swoim zdrowiem psychicznym.
Podsumowanie
Z trudnościami w życiu nie trzeba radzić sobie samemu. Współcześnie funkcjonujące 24/7 aplikacje psychoterapeutyczne oferują pomoc w poprawie stanu psychicznego niezależnie od swojej lokalizacji. Warto zdawać sobie sprawę z zalet tej możliwości i rozróżniać fakty od funkcjonujących w Internecie półprawd.