Nie wszystkie zioła są korzystne dla naszego organizmu. Niektóre stosowane w nadmiarze mogą bardziej szkodzić niż pomagać. Warto więc wybrać tylko te, które przyczynią się do poprawy samopoczucia oraz lepszej kondycji naszego organizmu.
Lawenda powinna się znaleźć w każdym domu. To naturalna broń do walki z molami, ale też doskonale wpływa na ciało i duszę. Zapach lawendy lekarskiej działa kojąco na układ nerwowy i pomaga usunąć codzienne napięcie oraz stres. Nawet krótka aromaterapia pozwala na usunięcie bólu głowy, migreny czy też pozbyć się problemów ze snem. Naturalna lawenda może również wywoływać alergię więc ostrożne stosowanie zaleca się szczególnie wrażliwym na pyłki roślin.
Zioła dodadzą zdrowia
Najbardziej popularna zwłaszcza na problemy trawienne jest mięta pieprzowa. Dzięki swoim właściwościom odświeżającym i bakteriobójczym często znajduje się w składzie kosmetyków do pielęgnacji jamy ustnej oraz kremów i maseczek. W upalne lato listek świeżej mięty można dodać do soku lub zamrozić w kostce lodu, idealnie odświeża i chłodzi.
Korzystnie na nasze zdrowie działa czarny bez, który ma białe kwiaty. Nazwa rośliny pochodzi bowiem od koloru owoców, które zbiera się na sierpniu. Do właśnie z nich robi się smaczne herbatki wspierające odchudzanie oraz oczyszczanie organizmu. Sok z czarnego bzu pity sam lub dodawany do herbaty to jedno z najlepszych lekarstw na przeziębienie i grypę.
Co piszą o tym Nasi czytelnicy:
Użytkownik niezalogowany pisze: W każdej kuchni powinny się znaleźć zioła dodawane do potraw, które poprawiają samopoczucia. Moja rodzina na przykład uwielbia majeranek, który korzystnie wpływa na trawienie.
Użytkownik niezalogowany pisze: O właściwościach mięty pieprzowej wiedziały przecież nawet nasze babcie, które kazały pić ciepłą miętową herbatkę na ból brzucha. Podobne właściwości ma koper :) bardzo dobrze działa jeżeli dziecko choruje na zaparcia lub kolki. Warto czasem sięgnąć po sekrety naturalnej kuchni bo jest ona o wiele zdrowsza dla nas, niż te wszystkie suplementy diety, które coraz częściej widać w reklamie.
Użytkownik Antylekarski pisze: Często nie doceniamy mocy tradycyjnych ziół, które są od wieków w kuchni i medycynie. Zamiast lekarze przepisywać wszystkim antybiotyki powinni się zastanowić jaki to ma wpływ na zdrowie organizmu. Nie zawsze wybicie, wszystkich żywych bakterii żyjących w układzie pokarmowym jest dla nas dobre. Lekarze powinni czasem pomyśleć zanim coś zapiszą człowiekowi.
Użytkownik PawełPłocki pisze: Ja jeszcze z takich domowych lekarstw pamięta sok z aronii :). Ja go piłem gdy byłem chory, ale też podobno doskonale obniża ciśnienie krwi, zwłaszcza u osób cierpiących na nadciśnienie. Zdrowa jest też nalewka z bursztynu, ale to nie jest zioło :P. Nie mniej czasem taka wiedza przydaje się w codziennym życiu, zwłaszcza kiedy coś takiego ma się w lodówce, a apteki są już zamknięte.
Użytkownik niezalogowany pisze: Chyba bardziej wolę zrobić sobie herbatkę miętową na trawienie niż wziąć na przykład rapacholin. Obecnie coraz mniej doceniamy naturalne właściwości roślin, a wolimy faszerować się chemią. Człowiek nie ma często pojęcia jakie korzystne właściwości może mieć herbatka rumiankowa, miętowa czy też z kopru. Bardzo fajnie, że napisaliście o lawendzie bo właśnie moje ubrania zżerają mole i się zastanawiam co z nimi zrobić.