granat owoc

0

Panuje powszechna opinia, że zęby mądrości zawsze są przyczyną licznych kłopotów i nieprzyjemności. Odpowiednia profilaktyka i świadomość przyczyn, z powodu których zęby mądrości mogą nastręczyć wielu problemów, powinny zapobiec problemom. Te ostatnie trzonowce wyrastają jako ostatnie zęby, zwykle dzieje się to między 17 a 25 rokiem życia. Niestety, wbrew swojej nazwie, mądrości nie dodają. Nazwa wzięła się z wieku, w którym zwykle się wyrzynają. Zdarza się także, że u niektórych z nas nie pojawiają się wcale. Nie jest to jednak powód do zmartwień – ewolucja posunęła się na tyle daleko, że do rozdrabniania i przeżuwania pokarmów wystarczają pozostałe z trzech trzonowców.

Kiedy wyrzynające się ósemki powinny zaniepokoić?

Na pewno wtedy, kiedy w trakcie ich wzrostu pojawia się ból w okolicach szczęki, głowy, uszu oraz kiedy czujemy nieprzyjemny nacisk na te zęby, które już mamy. To pierwszy sygnał, aby udać się do stomatologa. Jeśli takiej możliwości się nie posiada, warto zajrzeć do sklepu, w którym znajdziemy zaopatrzenie dla stomatologów. Powinniśmy znaleźć tam środki, które doraźne złagodzą ból, a w przypadku obrzęku, zadziałają przeciwzapalnie i nie pozwolą rozprzestrzenić się bólowi.
 
Objawy źle wyrzynających się zębów mądrości są przyczyną braku miejsca w szczęce na zagospodarowanie kolejnych zębów bądź ich krzywym ustawieniem jeszcze zanim zaczną stawać się widoczne. W takim wypadku nie obejdzie się bez pomocy specjalisty, który oceni, jak najlepiej walczyć z problemem. W skrajnych przypadkach niestety zachodzi konieczność usunięcia zębów, aby nie wyrządziły większych szkód. Istnieje także prawdopodobieństwo, że ósemka, która zdążyła już wyrosnąć, jest na tyle mocno zniszczona, że wymagany jest zabieg ekstrakcji zęba. Stomatolodzy zwykle próbują przekonać pacjentów do usunięcia zęba niż jego leczenia, gdyż ze względu na swoją anatomiczną budowę są bardzo trudne w leczeniu i często bywa ono nieskuteczne.
 
Ósemki narażone są na próchnicę bardziej niż pozostaje zęby. Powodem jest utrudniony do nich dostęp, który skutkuje kłopotami z prawidłowym szczotkowaniem i usunięciem resztek pokarmowych. Oczywiście osoby świadome tego problemu będą zwracały znacznie większą uwagę do dokładnego szczotkowania zębów, jednak mimo wszystko ryzyko próchnicy w przypadku zębów mądrości będzie większe niż u pozostałych zębów.

Działanie prewencyjne nie jest wskazane

Jeśli twoje ósemki wyrastają prawidłowo, nie powodują żadnego dyskomfortu i są zdrowe – nie ma powodu do tego, aby wyrywać je zawczasu. Kiedy już ząb mądrości się pojawi, lepiej uważnie obserwować zęby z nim sąsiadujące, zwykle to właśnie one promieniują bólem. Zębów mądrości nie powinno się usuwać zanim zajdzie taka konieczność, gdyż taki zabieg bardzo często prowadzi do licznych powikłań, które o ile nie są strasznie groźne dla zdrowia, tak często utrudniając normalne funkcjonowanie. Dzieje się tak dlatego, że zęby mądrości połączone są z ośrodkowym układem nerwowym, którego naruszenie może powodować bóle głowy i inne nieprzyjemności.
 

Skomentuj ten materiał