granat owoc

0

odzienność coraz częściej wymusza na nas wzmożoną aktywność. W pędzie codziennego życia zapominamy o najważniejszym – naszym zdrowiu. Tymczasem, aby w każdej chwili cieszyć się dobrą kondycją, musimy pamiętać o odpowiednich nawykach. Co robić, aby każdego dnia cieszyć się zdrowiem?

Zdrowie w pracy

Statystycznie każdy z nas spędza w pracy tygodniowo 46 godzin. Nie zapominajmy o naszym ciele, wykonując obowiązki służbowe. Warto już dziś wdrożyć kilka zdrowych nawyków, które wpłyną na stan naszego ciała, ale i umysłu.

Przede wszystkim zadbaj o to, jakie jedzenie zabierasz z sobą do pracy. Często bagatelizujemy skład naszych posiłków, a to już krok do wielu chorób. Które produkty wybrać, aby nie spędzić o poranku kilku godzin w kuchni?

 • Odmień klasyczną kanapkę – ten popularny posiłek z sukcesem możemy zastąpić pyszną i zdrowszą tortillą.
 • Sałatki – proste w wykonaniu i zdrowe
 • Owsianka – pożywna skarbnica witamin
 • Lunchbox – wypełnij go ulubionymi warzywami i owocami

Pracując w biurze, zwróć uwagę na odpowiednie oświetlenie. Natomiast, aby chronić kręgosłup, dostosuj swoje krzesło do wielkości biurka i wzrostu.

Kiedy pracujesz fizycznie, również nie zapominaj o odpowiedniej higienie pracy. Podczas przenoszenia ciężarów nie przeciążaj kręgosłupa i stawów. Noś mniej, ale częściej. Nie zapomnij o odpowiedniej postawie, która zniweluje nagłe urazy. Kolejnym zdrowym nawykiem w pracy fizycznej jest dobór odpowiedniej odzieży roboczej. Poproś pracodawcę o odpowiednie obuwie, które nie zniszczy twojego kręgosłupa. Także profesjonalne spodnie z nakolannikami skutecznie zniwelują bóle stawów kolanowych. Jeśli interesuje cię, jak wzmocnić swoje kolana, zajrzyj tutaj: https://prozdrowotni.pl/jak-wzmocnic-kolana-dieta

Czysty, zdrowy dom

Po ciężkim dniu w pracy wracamy do naszego ukochanego gniazdka. Nie wystarczy zadbać o jego lokalizację czy wystrój. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, by nasz dom był miejscem czystym.

Podczas sprzątania skupiamy się na dwóch zmysłach: wzroku i węchu. Tymczasem nie powinniśmy w pełni ufać jedynie naszemu ciału, gdyż bakterie i drobnoustroje są niewidoczne dla ludzkiego oka, łatwo więc posprzątać dom, ale nadal nie zapewnić sobie bezpieczeństwa. Na co zwrócić uwagę podczas sprzątania?

Zabierając się do sprzątania, nie zapomnijmy o dwóch najważniejszych miejscach, wymagających szczególnej higieny: kuchni i łazience. Regularnie porządkujmy i myjmy naszą lodówkę, gdyż pleśń, jest niezwykle niebezpieczna dla naszego zdrowia. Do sprzątania używajmy środków łagodnych. Silne detergenty mogą dostać się do naszego pożywienia i stanowić zagrożenie dla naszego życia. Dbając o urządzenia sanitarne, nie zapominajmy o rurach i dotarciu do trudno dostępnych miejsc.

Regularnie odkurzajmy mieszkanie i wietrzmy pościel. Tę radę szczególnie powinni wziąć sobie do serca alergicy.

Jak dbać o zdrowie psychiczne?

Współczesna medycyna kładzie dziś nacisk nie tylko na sferę cielesną, ale podkreśla wpływ zdrowych nawyków, które utrzymają nasze życie psychiczne w równowadze. Oto kilka rozwiązań, które warto stosować na co dzień.

 • Zadbaj o swój sen – nie tylko zadbaj o odpowiedni czas snu (7-8 godzin), ale również o jego jakość. Unikaj oglądania telewizji czy przeglądania telefonu przed snem oraz wpuść do sypialni trochę powietrza. Śpij na odpowiednim materacu, który sprawi ulgę zmęczonym plecom.
 • Zrelaksuj się! – na co dzień nie dbamy o to, by ukoić swoje skołatane nerwy. Jednak to bardzo ważne, aby poświęcić co najmniej kilka minut na medytację czy relaksującą kąpiel.
 • Nie blokuj swoich uczuć – szczerość wobec siebie i bliskich zredukuje stres, który – jak wiemy – ma szkodliwy wpływ na nasze serce.

Regularne badania profilaktyczne

Na koniec warto podkreślić wagę regularnych badań profilaktycznych. Do podstawowych badań należą:

 • morfologia krwi
 • badanie poziomu cukru
 • badanie moczu
 • badanie ciśnienia

Regularna diagnostyka pozwala na wczesne wykrycie poważnych schorzeń oraz informuje o niedoborach witamin w naszym organizmie.

Ciesz się każdym dniem!

Jak widzimy, nie musimy drastycznie zmieniać stylu naszego życia, aby poprawić kondycję swojego ciała i duszy. Ważna jest regularność i determinacja. Jeśli to osiągniemy, dumnie stawimy czoła każdemu codziennemu wyzwani

Skomentuj ten materiał