granat owoc

0

Kojarzona wyłącznie z okresem starości choroba, zaczyna dotykać coraz więcej ludzi, którzy decydują się na zabiegi jej całkowitego usunięcia. Są to w pełni bezpieczne i skuteczne operacje, które potrafią podnieść komfort funkcjonowania, uratować wzrok i przywrócić dawną sprawność. Czym jest zaćma i jak z nią walczyć?

co to zaćma


Czy zaćma może się cofnąć?


Niestety, wszelkie zmiany powstałe w wyniku zaćmy są nieodwracalne. Jedynym sposobem jest usunięcie zmętniałej soczewki w trakcie specjalistycznej operacji zaćmy, po czym zastępuje się ją sztuczną. Gwarantuje to całkowite odzyskanie dawnej sprawności. Ba! Pacjenci nie muszą nosić już okularów, bez których dawniej nie byli w stanie funkcjonować. Nowa soczewka może okazać się o wiele lepsza od poprzedniczki.


Nie istnieje skuteczna metoda zachowawczego leczenia zaćmy za pomocą wszelkiego rodzaju medykamentów. Jedynie zabieg okulistyczny daje stuprocentową szansę na poprawę lub całkowite wyleczenie. Są krople, które potrafią delikatnie zahamować rozwój choroby, jednak nie sprawią one, że zmiany się cofną, a wyraźne widzenie powróci.


Operacja zaćmy – gdzie najlepiej?


Wszelkiego rodzaju zabiegi specjalistyczne oraz operacje należy wykonywać w profesjonalnych klinikach, w których otoczeni wykwalifikowanym personelem będziemy dochodzić do pełni sprawności. Przede wszystkim sprawdzaj opinie i personel, który pracuje w danej placówce. Zdrowie ma się tylko jedno, dlatego wybór powinien być jak najbardziej przemyślany. Uzyskasz wszelkie informacje na stronie internetowej kliniki lub dzwoniąc do recepcji.


Co jest przyczyną zaćmy?


Przyczyn może być wiele, tak samo, jak wiele jest rodzajów zaćmy. To, jaki rodzaj posiadamy, warunkuje przyczynę jej pojawienia się. Pojawia się najczęściej u osób po 55 roku życia, ale nie wyklucza to możliwości ujawnienia się u młodych ludzi. Nierzadko bywa także uwarunkowana genetycznie, aberracja chromosomowa i zakażenie wewnątrzmaciczne, jednak najczęstsze jej przyczyny to: kontakt z chemikaliami, towarzyszące choroby przewlekłe np. cukrzyca, przyjmowanie niektórych leków oraz urazy lub stany zapalne oczu.


Zaćma starcza, nie bez powodu posiada taką nazwę. Wraz z wiekiem nasz organizm traci swoja sprawność, skóra wiotczeje, a niektóre organy pracują gorzej. Główną przyczyną jest utrata elastyczności i mętnienie soczewki. Do oka dostaje się mniejsza ilość światła, co w efekcie daje mocno rozmyty, zamglony lub rozmazany obraz.

Zaćma wrodzona dotyczy najczęściej dzieci, u których bardzo wcześnie widać zmiany w obrębie soczewki oka. Niekiedy maluchy przychodzą na świat z już zmętnioną soczewką lub ulega ona temu procesowi w pierwszych latach życia.

Zaćma polekowa ma związek z przyjmowaniem przez wiele lat różnych lekarstw z grupy sterydów. Są one najczęściej podawane w przypadku astmy lub reumatoidalnego zapalenia stawów. Takie leki zażywane długotrwale potrafią w skrajnych przypadkach spowodować zmętnienie soczewki i konieczność operacji.

Zaćma pourazowa powstaje najczęściej w wyniku doznanego urazu oka, a nawet samej głowy. Zaczyna się pojawiać zmętnienie soczewki, które może wystąpić nawet do kilku lat po nieprzyjemnym incydencie.


Zaćma jest poważną chorobą, której pierwszych oznak nie można bagatelizować, a odpowiednia profilaktyka i badania u okulisty uchronią Cię przed całkowitą utratą widzenia. Badajmy się!

Skomentuj ten materiał