granat owoc

0

Podczas budowy własnego wymarzonego domu najczęściej kierujemy się estetyką i kwestiami ekonomicznymi. Jednak warto szerzej spojrzeć na tego rodzaju inwestycje i zastanowić się nad specyfiką i właściwościami poszczególnych materiałów. Okazuje się, że wiele substancji może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Jaki materiał na budowę domu?

Wiele substancji, które są obecne w ścianach naszych mieszkań i domów, może stanowić jeden z czynników negatywnie oddziałujących na nasze samopoczucie, nie tylko wtedy, kiedy w domu ma np. zamieszkać alergik.

Nie tylko podczas samego zakupu materiałów, ich składowania czy bezpośredniej z nimi pracy, szkodliwe składniki mogą działać na nasze zdrowie. Wiele z nich to substancje uwalniające się latami już podczas eksploatacji nieruchomości. Najczęściej to cisi czarni bohaterowie, którzy niezauważeni przez lata mogą nam szkodzić, wpływając na układ krążenia czy oddechowy.

Z pewnością do najsłynniejszych materiałów budowlanych, które mogą negatywnie wpływać na nasze samopoczucie, jest azbest. Powoduje on m.in. choroby układu oddechowego, w tym może przyczyniać się do rozwoju raka płuc. Dziś nie uświadczymy go już na dachach polskich domów, ponieważ już od lat 80. jest on zakazany w Europie. Jednak nie tylko on został wycofany ze składu popularnych materiałów do budowy domu.

Także ołów czy kadm dawniej tworzyły m.in. niskiej jakości stolarkę okienną PCV. Dlatego tak ważne jest, abyśmy każdy komponent domu kupowali od sprawdzonych producentów, np. stąd: https://www.aluhaus.com.pl/drzwi-wejsciowe-nowoczesne/. Takie drzwi wejściowe to gwarancja bezpiecznego i zdrowego domu wolnego od szkodliwych substancji. Są to także certyfikowane produkty, które zostały poddane wielu testom i pomyślnie przeszły wszelkie próby. Przed zakupem okien, drzwi kwestie estetyki niech staną się drugorzędne, na rzecz doskonałej jakości materiałów.

Chcąc zadbać o materiały wolne od szkodliwych substancji, ważne jest także to, aby pamiętać, że także farby stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia. To właśnie pomalowane ściany stanowią na co dzień nasze otoczenie, wpływając na nasz komfort i samopoczucie. Tu również nie oszczędzajmy. Doskonałej jakości farba jest wolna od dużej ilości ołowiu, kadmu, rtęci. Przed zakupem uważnie przeczytajmy skład podany na puszce.

Także wszelkie kleje montażowe, pianki i silikony mogą zawierać szkodliwe substancje, jak np. benzen, toluen, chlorek winylu czy fenole. Może warto zamienić je na te droższe, ale o lepszym składzie?

Z jakiego materiału najlepiej budować dom?

Wydaje się, że najlepszym sposobem na stworzenie domu, który będzie neutralny dla naszego zdrowia, jest wybór naturalnych materiałów budowlanych. Czego nie powinno zabraknąć na budowie naszych czterech kątów?

  1. Drewno – począwszy od stolarki okiennej i drzwiowej, po podłogi, a nawet ściany. To ekologiczne rozwiązanie, które nie szkodzi środowisku ani domownikom.
  2. Klinkier – doskonały, prosty i odporny na działanie warunków atmosferycznych. To dobry pomysł na zdrową elewację domu.
  3. Beton – oszczędny w formie i dobrze znany materiał budowlany. Możemy zwiększyć nasze bezpieczeństwo i wybrać jego ekologiczną wersję.
  4. Naturalne materiały izolacyjne – wełna mineralna, słowa czy kora nie wpłyną negatywnie na nasze zdrowie, a przy tym zadbają o planetę.

Na koniec warto podkreślić, że większość substancji omówionych w tym artykule to składniki, które jedynie w dużych ilościach mają realny wpływ na nasze zdrowie. Znikome ilości tych pierwiastków i substancji nie wpłyną negatywnie na nasze samopoczucie czy organizm. Dlatego mimo wszystko budowa domu, który nie szkodzi zdrowiu, nie jest tak karkołomną kwestią, jak mogłoby się wydawać. Ważna jest jednak świadomość zagrożeń i dążenie do tego, by jak najsilniej eliminować ze swojej codzienności wpływ szkodliwych substancji, w tym materiałów budowlanych.

Skomentuj ten materiał