granat owoc

0

Mało osób ma idealnie proste zęby, które nie wymagałyby interwencji ze strony ortodonty. Większość z nas ma mniejsze lub większe odchylenia od prawidłowego ułożenia zębów. Martwić się powinniśmy jednak dopiero, kiedy pojawiają się problemy ze zgryzem lub gdy nieprawidłowości są widoczne gołym okiem i wpływają niekorzystnie na nasz wygląd.

zdrowe zęby

Fotografia: mężczyzna i zdrowe zęby

Fotografia: flickr.com na licencji C-C 2,0 | autor: m01229

Nie bój się wizyty u ortodonty

Wady zgryzu powinniśmy niwelować błyskawicznie. Im szybciej pójdziemy do ortodonty (np. z Centrum Stomatologii Uni-Dent), tym prędzej będzie można zacząć leczenie. Tym bardziej, że przy mniejszych wadach interwencja ortodonty jest mniej kłopotliwa i kosztowna, a zaniedbane wady zgryzu mogą się pogłębiać.

W naszym społeczeństwie panuje tendencja na unikanie wizyt u stomatologa lub ortodonty, dopóki rzeczywiście nie stanowią konieczności. W ostatnich latach tendencja ta uległa lekkiej poprawie, jednak w dalszym ciągu nasz naród znajduje się daleko za europejską średnią. Kwestia leczenia zębów nigdy nie była nam zbyt bliska, nie dziwi zatem fakt, że poziom wiedzy na ten temat pozostawia wiele do życzenia. Wizyty u stomatologa lub ortodonty zawsze napawały nas lękiem, głównie ze względu na utrwalony przez społeczeństwo niepochlebny stereotyp osób leczących zęby. W wielu przypadkach pierwsza wizyta u ortodonty jest przyczyną ogromnego stresu. Wynika to głównie z niewiedzy, jak taka wizyta u specjalisty wygląda i jak się do niej przygotować.

Przed pierwszą wizytą u ortodonty dobrze jest poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Dzięki temu zyskamy wiedzę na temat leczenia ortodontycznego, a jednocześnie będziemy w stanie powiedzieć lekarzowi o naszych oczekiwaniach, co z pewnością przyczyni się do dobrych relacji pomiędzy nami, czyli pacjentem a lekarzem. Wizyta u ortodonty (np. z Centrum Stomatologii Uni-Dent) wcale nie musi być nieprzyjemna. Jeśli wybierzemy dobrego ortodontę, to może się okazać, że będzie ona praktycznie bezbolesna.

Jak przebiega konsultacja stomatologiczna?

Na pierwszej wizycie w gabinecie ortodontycznym lekarz zapoznaje się z pacjentem, zbiera potrzebne informacje, przeprowadza wywiad w celu ustalenia przyczyny problemu, a także wypytuje o wszystkie złe nawyki pacjenta, które muszą zostać wyeliminowane. Wykonuje również badanie jamy ustnej, ogląda twarz pacjenta z przodu i z profilu, aby móc określić rodzaj nieprawidłowości oraz stopień zaawansowania wady. W trakcie wizyty pobierany jest wycisk szczęki i żuchwy. Na ich podstawie zostaną wykonane modele gipsowe, które umożliwią dobranie odpowiedniego leczenia. Pierwsza wizyta u ortodonty powinna być traktowana jako konsultacja ortodontyczna i jest zupełnie bezbolesna. Na drugiej wizycie, po przeprowadzeniu analizy modeli, wykonanych zdjęć oraz zebranych informacji lekarz może nam przedstawić plan leczenia. Powinien on być dobrany indywidualnie dla każdego pacjenta. Podczas tej wizyty zapada także decyzja kiedy rozpocząć korektę wady. Pacjent jest informowany o wszystkich zaleceniach i wskazaniach, które będzie musiał przestrzegać. Ortodonta przedstawi także wstępny zarys kosztów leczenia.

Jeśli zapadnie decyzja o założeniu aparatu stałego, będziemy musieli przygotować się do trzeciej wizyty. Zakładanie aparatu trwa około godziny i polega na naklejeniu specjalnym klejem na zęby zamków. Klej jest nieszkodliwy dla naszego zdrowia, a cały zabieg bezbolesny. W trakcie wizyty można odczuwać lekki dyskomfort. Jest to jednak tylko chwilowe uczucie, które musimy ścierpieć jeśli chcemy mieć zdrowe i proste zęby.

Skomentuj ten materiał