granat owoc

0

Każdy, nawet zupełnie początkujący fan siłowni potrafi wymienić kilka odżywek i suplementów, które wpływają na lepsze efekty ćwiczeń – mamy kreatynę, mamy białko, mamy gainer, mamy aminokwasy BCAA. Ale co to są węglowodany carbo i kiedy warto je stosować? Jeśli na siłowni nie jesteś pierwszy raz, z pewnością wiesz coś o odżywkach węglowodanowych. Jeśli nie, to dziś wyjdźmy trochę dalej, poza panteon znanych sportowcom odżywek.

Węglowodany carbo – co to jest?

Suplementy diety carbo to odżywka składająca się w głównej mierze z węglowodanów, wzbogaconych dodatkowo minerałami i cennymi dla zdrowia witaminami. Carbo łatwo się wchłania i jest stosowana powszechnie w sporcie, nie tylko na deskach siłowni – korzystają z niej sportowcy wszystkich dyscyplin. Pozwala na uzupełnienie energii przed treningiem, w jego trakcie lub odzyskanie jej zaraz po nim.

trening

Fot. Flickr.com CC 2.0 Morten Skovgaard

Co wchodzi w skład carbo?

W skład odżywek typu carbo najczęściej wchodzi dekstroza (opiszemy ją szerzej niżej), maltodekstryny (czyli mieszanki różnego rodzaju węglowodanów), maltoza, glukoza, czasem fruktoza i skrobia. Do tej mieszanki często dodawane są substancje smakowe, jeśli taki produkt wybierzemy.

 Dlaczego warto stosować carbo?

Po preparaty węglowodanowe najczęściej sięgamy przed wysiłkiem fizycznym, w czasie treningu (szczególnie podczas długich i wyczerpujących sesji) lub bezpośrednio po nim, aby uzupełnić niedobory zmęczonemu organizmowi. Dzięki nim szybko możemy odzyskać energię. Dawkowanie opisane jest zawsze na opakowaniu każdego suplementu, o pomoc można poprosić również trenera.

Sprawdź jakie węglowodany typu carbo oferują Tanie Odżywki -> https://tanie-odzywki.pl/473-carbo

Czym się różni carbo od gainera?

Gainer to popularna odżywka wśród sportowców. Czym się różni od carbo? Gainer to odżywka węglowodanowo-białkowa, w której te pierwsze zajmują większą część składu. Procentowo jest to zależne od konkretnego produktu. Tymczasem carbo to odżywka w 100% węglowodanowa, zupełnie pozbawiona białka. Nie jest to więc odżywka potrzebna przy treningu „na masę”.

Dextroza – najlepsza przyjaciółka kreatyny

Dextroza to bardzo ważny składnik suplementów carbo. Ten najlepszy transporter kreatyny, zdobył zasłużone uznanie wśród miłośników sportów siłowych – dextroza (lub dekstroza) zwiększa efektywność działania kreatyny nawet o 50%. Chemicznie rzecz biorąc, jest to cukier prosty, który podobnie jak glukoza, zwiększa bilans energetyczny organizmu. Stosuje się ją przede wszystkim w czasie treningu siłowego lub tlenowego.

Wybierając odpowiednią odżywkę carbo zwróć zawsze uwagę na jej skład – powinna zawierać dekstrozę (szczególnie, jeśli suplementujesz również kreatynę) oraz dodatkowo witaminy i minerały, aby w 100% odbudować organizm po treningu.

Skomentuj ten materiał