granat owoc

0

Zapewne nie każdy rodzic zdaje sobie z tego sprawę, ale sposób podawania pokarmu w pierwszych miesiącach życia ma niebagatelny wpływ na kondycję zębów Dziecka w przyszłości. Która metoda jest zatem lepsza — karmienie butelką, czy może sposobem naturalnym? Dowiedz się, co ma więcej zalet i która z metod korzystniej wpłynie na rozwój ząbków u Twojej Pociechy.

Karmienie sposobem naturalnym

Nie od dziś wiadomo, że karmienie piersią ma niezwykle pozytywny wpływ na zdrowie Dziecka. Mleko matki zawiera w swoim składzie dobroczynne substancje zapobiegające rozwojowi szkodliwych bakterii i ich gromadzeniu się w jamie ustnej dziecka. Ponadto wykazuje się ono niskim potencjałem próchnicotwórczym. W przeciwieństwie do niemal wszystkich mlek modyfikowanych, mleko matki obniża pH w jamie ustnej Dziecka. Ogranicza zatem możliwość wystąpienia ubytków zębowych. Jak się okazuje, ten sposób podawania pokarmu ma również wpływ na ułożenie zębów Dziecka. Karmienie piersią wymusza na Dziecku takie ułożenie ust i języka, które sprzyja właściwemu rozwojowi zębów Malucha. Jeśli w pierwszych miesiącach życia Twojego Dziecka postawisz na karmienie piersią, będzie ono miało w przyszłości większą szansę na zdrowe i proste zęby. Odpowiednie nawyki w okresie niemowlęcym mogą uchronić Twoje Dziecko przed wadami zgryzu w późniejszych latach. Zarówno podczas karmienia, jak i snu zwracaj uwagę na to, by Maluch utrzymywał właściwą pozycję. W czasie jedzenia Dziecko powinno znajdować się w półpionowej pozycji, a dłoń matki musi w taki sposób obejmować pierś, aby cała brodawka znajdowała się w ustach Dziecka. Tylko to gwarantuje odpowiednie ułożenie Twojej Pociechy i prawidłową pracę wszystkich partii zaangażowanych w proces ssania.

dziecko

Fotografia: na zdjęciu kilkutygodniowy niemowlak

Karmienie butelką

Alternatywą dla karmienia piersią jest podawanie pokarmu przy pomocy butelki. Decydując się na tę metodę, trzeba jednak bardzo poważnie podejść do wyboru odpowiedniej butelki i smoczka. Wiele dostępnych na rynku akcesoriów przeznaczonych do karmienia najmłodszych Dzieci jest nieodpowiednio dostosowana do ich potrzeb. Smoczek powinien mieć anatomiczny kształt, czyli być wyprofilowany w taki sposób, aby jego ssanie jak najwierniej oddawało mechanizm karmienia naturalnego. Butelkę podawaj Dziecku tylko na czas karmienia i zrezygnuj ze smoczków pełniących funkcję uspokajającą. Za częste ssanie jest częstą przyczyną powstawania wad zgryzu w późniejszym wieku. Właśnie z tego też powodu nie należy odwlekać w nieskończoność momentu odstawienia butelki i zamiany pokarmów płynnych na te o stałej konsystencji. Dlaczego jest to takie ważne? U malutkich Dzieci podczas połykania język wsuwa się pomiędzy dziąsła. Dorośli natomiast połykają pokarmy i napoje z językiem schowanym za zębami. Aby uniknąć problemów ortodontycznych, lekarze zalecają jak najwcześniejsze odstawienie butelki. Proces ten można z powodzeniem rozpocząć już w 6. miesiącu życia Dziecka. Informacje na potrzeby artykułu zostały znalezione na stronie www.stomatologiadziecieca.com.

Jak widzisz, nawet tak niewinne nawyki z niemowlęcego okresu mogą wpływać na kondycję zębów Twojego Dziecka. Dzięki prawidłowemu postępowaniu jesteś w stanie zminimalizować ryzyko wystąpienia wad zgryzu u Twojego Dziecka. Skorzystaj z naszych rad, pamiętając jednocześnie, że gdy tylko coś Cię zaniepokoi, zawsze warto udać się na konsultację do stomatologa dziecięcego lub ortodonty.

Skomentuj ten materiał