granat owoc

3

Brak odpoczynku i ciągłe napięcie nerwowe powoduje wyczerpanie psychiczne oraz fizyczne. Warto wsłuchać się w swój organizm czy, aby nadmierny stres nie powoduje nadmiernego wyczerpania.

stres szkodzi zdrowiu

Długotrwały tres może mieć bardzo negatywny wpływ na twoje zdrowie

Negatywne myśli, czy odczucia są czymś normalnym o ile umiemy zachować do nich dystans. W momencie jednak gdy stają się one ciągłym sposobem myślenia może pojawić się problem. Warto obserwować siebie i swoje stany umysły by sprawdzić, czy nie są one spowodowane nadmiernym stresem.

Rożne rodzaje stresu towarzyszą człowiekowi praktycznie przez cały czas. Jednak jego skala oraz częstotliwość trwania może wpływać negatywnie na organizm. Oto kilka rodzajów stresu, które w mniejszym lub większym stopniu oddziaływają na stan umysłu oraz ciała.

Stres ostry najczęściej występuje w nagłych, niespodziewanych momentach. To gwałtowny zastrzyk adrenaliny oraz cukru do krwiobiegu w wyniku zagrożenia, powodujący reakcję „walcz albo uciekaj”. W takich momentach oddech zaczyna przyśpieszać, zwiększa się ciśnienie krwi, serce zaczyna szybciej bić. Organy wewnętrzne są przygotowane do nadmiernego wysiłku, zbędne funkcje wyłączane.

Wyczerpanie organizmu jest przyczyną wielu chorób

Chroniczny stres jest najgroźniejszy dla organizmu oraz psychiki. Ciągłe napięcia mięśniowe, które mu towarzyszą mają negatywny wpływ na układ kostny. Często też prowadzi on do różnego rodzaju nerwic, a także zaburzeń snu jak bruksizm, czy nocny szczękościsk. Ciągły stres powoduje też nerwobóle jak i dolegliwości trawienne.

Ciągłe napięcie nerwowe wpływa negatywnie nie tylko na psychikę, ale też na organizm. Chroniczne obciążenie wyczerpuje, obniża się odporność, a człowiek zaczyna odczuwać różne dolegliwości. Mogą to być zarówno bóle jak i nieustanne przeziębienie oraz stany grypopodobne.

Jeżeli, więc przestałeś czerpać radość z życia a czarnowidztwo jest stałą strategią twojego codziennego funkcjonowania może to być pierwszym objawem depresji. Warto w takim wypadku skonsultować się z psychiatrą lub psychoterapeutą.

3 komentarze

 1. Agata Sobczuk pisze:

  Mam bardzo stresującą pracę i nic na to nie poradzę. Niestety ostatnio miewam poważne stany depresyjne – na szczęście mam męża, bo bez wsparcia ze strony rodziny chyba bym sobie z tym nie poradziła. Można tłumaczyć sobie, że stres jest szkodliwy, tylko co z tego? Nikt nie ma chyba wątpliwości, że jest inaczej, ale wielu ludzi nie ma szans na odejście z pracy i znalezienie nowej. Takie są okoliczności. Myślałam nawet o założeniu własnej działalności gospodarczej, żeby móc w końcu odżywiać się zdrowiej i nie stresować, bo szef na mnie podnosi głos, ale na razie nie mam perspektyw finansowych. Ciężko to wszystko ze sobą pogodzić tak na dobrą sprawę. Dzięki za artykuł.

  • niezalogowany pisze:

   Niestety, jestem w podobnej sytuacji i chociaż jestem facetem, ze względu na stresującą pracę mam już poważne problemy ze zdrowiem i samymi relacjami z najbliższymi. Nie będę tutaj dawał żadnych konkretnych rad, ale ważny jest odpoczynek – dopiero po 2-3 latach tego się nauczyłem. W każdej wolnej chwili staram się odciążyć umysł od obowiązków zawodowych.

 2. michalina_błaszczyk pisze:

  Lepiej to już było. Trzeba się spodziewać, że coraz większa część społeczeństwa będzie miała poważne problemy z tytułu stresu – taka jest prawda. Pracy coraz mniej, obowiązków przybywa i potem jest taki efekt, że chorujemy na wiele przewlekłych chorób z bliżej nieznanych przyczyn – stres jest stymulantem dla wielu z nich.

Skomentuj ten materiał