Współczesna stomatologia rozwija się w zawrotnym tempie. Chodzi nie tylko o nowe metody leczenia zapewniające długotrwałe efekty, ale także o eliminowanie dyskomfortu pacjenta.
Czym zajmuje się stomatolog?
Stomatologia, choć często postrzegana nieco odrębnie, jest dziedziną medycyny. Stomatolodzy uzyskują tytuł lekarza dentysty. Dyscyplina ta zajmuje się prawidłowym rozwojem oraz funkcjonowaniem układu zębnego człowieka, a także wszelkimi jego patologiami. Historycy szacują, że pierwszy zabieg, który można uznać za archaiczną postać zabiegu stomatologicznego, wykonano aż 14 tysięcy lat temu! Obecnie stomatologia dzieli się na wiele subdyscyplin i specjalizacji. Można wymienić takie z nich jak np. chirurgia stomatologiczna, ortodoncja, periodontologia (zajmująca się przyzębiem, czyli przede wszystkim dziąsłami) czy protetyka.
Stomatologia a zdrowie człowieka
Trudno przecenić znaczenie wpływu stanu uzębienia na zdrowie człowieka. Nie chodzi wyłącznie o trudności związane np. artykulacją czy spożywaniem pokarmów, jeśli dojdzie do patologii w tymże zakresie. Zdrowe zęby to zdrowy organizm. Nieprawidłowości związanie z uzębieniem oraz przyzębiem mogą powodować poważne choroby różnych narządów. Jedną z najistotniejszych kwestii w stomatologii jest odpowiednia profilaktyka, czyli dbanie o ogólny stan jamy ustnej. Nie bez przyczyny prawidłowego szczotkowania zębów uczy się już dzieci. Dzięki odpowiedniej profilaktyce można utrzymywać lśniący uśmiech przez lata, a trudno polemizować ze stwierdzeniem, że uzębienie stanowi niejako wizytówkę każdego człowieka.
Kiedy umówić się na wizytę u stomatologa?
Stomatologa warto odwiedzać regularnie na wizytach kontrolnych, które mają na celu sprawdzenie, czy zęby pozostają w odpowiednim stanie. Wczesne dostrzeżenie jakieś nieprawidłowości, np. małego ubytku, może zaoszczędzić wielu większych nieprzyjemności, łącznie z koniecznością usunięcia zęba. Sytuacjami nagłymi są wszelkie dolegliwości bólowe. Nie warto bagatelizować nawet bólu o małym natężeniu. Jego wystąpienie może zwiastować rozwój patologii w układzie zębowym. Wystąpienie staniu zapalanego, którego w porę się nie zażegna, może doprowadzić do konieczności wyrwania zęba, a także wielu innych, jeszcze poważniejszych powikłań.
Trzeba podkreślić, że obecnie wizyta w gabinecie stomatologicznym przestaje się kojarzyć z czymś wyjątkowo nieprzyjemnym. Dzięki rozwojowi technologii dentystycznych, w tym nowych metod znieczulania, ryzyko odczuwania bólu na fotelu stomatologicznym jest bardzo małe.