granat owoc

0

Zachorowanie na cukrzyce może mieć różne przyczyny, wszystko zależne jest od tego, który typ choroby dotknął pacjenta. Duże znaczenie mają warunki środowiskowe, które mają spory wpływ na rozwój schorzenia. Nieprawidłowe odżywianie i brak aktywności fizycznej tylko zwiększają ryzyko zachorowania, dlatego tak ważny jest odpowiedni tryb życia.

Cukrzyca typu 1 i 2, czym się różnią?

W przypadku cukrzycy typu 1 w grę wchodzi uwarunkowanie genetyczne, odziedziczone po rodzicach, którzy również cierpieli na tego typu chorobę. Z powodu znacznego rozwoju medycyny, kobiety z cukrzycą coraz częściej decydują się na urodzenie dziecka – szansa na to, że przyjdzie na świat zdrowe, jest naprawdę duża, a kontrola poziomu cukru we krwi sprawia, że i matce nie grozi żadne niebezpieczeństwo. Nie oznacza to jednak, że dziecko nie rozwinie choroby w przyszłości. Dzieje się to zazwyczaj między 10, a 14 rokiem życia, gdy komórki beta wysp trzustkowych zostają zniszczone.

Cukrzycy typu 2 można uniknąć, ponieważ powstaje na skutek otyłości, która w dzisiejszych czasach jest coraz większym problemem. Niezdrowe odżywianie i mało ruchu to przekleństwo XXI wieku, ludzie ważą coraz więcej, częściej doprowadzając się do chorób, które w najgorszym wypadku prowadzą nawet do śmierci. Na szczęście cukrzycę typu 2 można okiełznać, wystarczy schudnąć i zacząć żyć zdrowo, ze sportem i zbilansowaną dietą.

Jak zapobiec cukrzycy? Czy można ją pokonać?

Osoba, która już raz zachorowała na cukrzycę, nigdy nie będzie do końca zdrowa. Nie znaczy to jednak, że nie można zniwelować jej objawów i zapewnić sobie życia na wysokim poziomie. Są jednak sposoby na to, żeby zatrzymać rozwój choroby i nie dopuścić do pogorszenia stanu swojego zdrowia. Jedną z głównych przyczyn cukrzycy jest otyłość (cukrzyca typu 2), dlatego warto mieć stałą kontrolę nad masą swojego ciała – jeśli ważysz za dużo, koniecznie spróbuj zrzucić parę kilogramów. Możesz być pewien, że wyjdzie Ci to tylko na dobre!

Żeby zapobiec wystąpieniu cukrzycy, zadbaj o zdrową, zbilansowaną dietę, bogatą w minerały i witaminy, które dla odpowiedniego funkcjonowania są po prostu niezbędne. W twojej diecie nie może zabraknąć dużej ilości warzyw i produktów bogatych w błonnik (ciemny ryż, pełnoziarniste pieczywo). Nie możesz zapomnieć o białku, które najlepiej czerpać z chudego mięsa lub ryb, tłuste potrawy lepiej sobie odpuścić – są naprawdę bardzo szkodliwe. Najlepiej, jeśli skontaktujesz się z doświadczonym dietetykiem, który ułoży Ci zdrową dietę. Z jego pomocą na pewno obronisz się przed cukrzycą typu 2! Powodzenia!

Skomentuj ten materiał