granat owoc

0

Każda choroba, szczególnie ta, która zagraża naszemu życiu, jest dla nas ciosem. Nagle musimy zmierzyć się z bardzo ciężką sytuacją, trudnymi emocjami i często z bólem. Nie istnieje cudowny środekktóra pomoże nam w tej sytuacji.

ból

Flickr.com CC 2.0 Holly Lay

W skomplikowanym mechanizmie, jakim jest człowiek i jego psychika, nie ma miejsca na jednodniowe super terapie, które pomogą nam się zmierzyć ze wszystkimi trudnościami.

W tak ciężkich chwilach, musimy podejść do siebie rozważnie i z troską, opiekować się sobą z ogromną dbałością i codziennie robić kolejny krok do przodu, ku uldze i zachowaniu właściwego komfortu swojego życia.

Ból podczas choroby nowotworowej

Na pewnym etapie trwania choroby może pojawić się ból. W większości przypadków ( 80-90% chorych) konieczne jest stałe zaopatrzenie w środki przeciwbólowe. Najczęściej, przy dobrej kontroli bólu podstawowego występują dwa rodzaje odczuwanego bólu.

Ból przebijający – ostry, gwałtowny, ustępujący przeważnie po ok. 30 minutach. Ataki występują okresowo, pomimo skutecznie leczonego bólu przewlekłego. Ich natężenie i częstotliwość uzależniona jest od rodzaju nowotworu i zaawansowania choroby.

Ból końca dawki – występujący podczas terapii lekami długo działającymi, nie jest bólem przebijającym, jak często mylnie jest oceniany. Wynika on ze zbyt małej dawki podstawowego leku przeciwbólowego lub zbyt długimi przerwami pomiędzy dawkami.

Jak radzić sobie z epizodami bólu?

Przede wszystkim należy ocenić, czy mamy do czynienia z bólem przebijającym, czy bólem końca dawki. W przypadku uczucia silnego bólu, należy zmodyfikować po konsultacji z lekarzem podawanie leków przeciwbólowych długoterminowych – skrócić okres między podaniami lub zwiększyć dawkę leku podstawowego. Pamiętajmy, że podawanie dawki ratunkowej w tym przypadku to korzyść krótkotrwała i jednorazowa. Problem powtórzy się ponownie przy kolejnym epizodzie bólu. Jeśli jednak mimo zwiększenia dawki i/lub skrócenia czasu między kolejnymi dawkami, ból występuje niezależnie, możemy mieć do czynienia z bólem przebijającym.

Ból przebijający – co możemy zrobić?

Najistotniejszą kwestią jest dobra kontrola bólu podstawowego. Bóle przebijające należy leczyć zarówno metodami farmakologicznymi jak i niefarmakologicznymi. W leczeniu tego typu bólu najważniejsza jest szybka ulga – dobrym przykładem jest stosowanie preparatów szybko działającego fentanylu, który wchłonie się przez śluzówki, np. w postaci tabletek pod policzkowych, aerozolu do nosa itd. Bezwzględna jest tu konsultacja z lekarzem.

Walka z bólem to jedna z najważniejszych zasad funkcjonowania podczas choroby nowotworowej. Odpowiednie dawki leku opioidowego przepisane przez lekarza do stosowania w bólu podstawowym i przebijającym to skuteczne działanie w leczeniu bólu nowotworowego. Nie ma wątpliwości, że zarówno bóle przebijające, jak i przewlekłe mogą i powinny być skutecznie leczone, aby przynieść ulgę pacjentowi. Właściwa strategia ustalona z lekarzem prowadzącym, to klucz do sukcesu.więcej na: http://bolprzebijajacy.pl/

Skomentuj ten materiał