granat owoc

0

Nietrzymanie moczu wywoływane wysiłkiem jest dolegliwością dotykającą przede wszystkim kobiety ze względu na ich fizjologiczne uwarunkowania. Do niekontrolowanego wycieku moczu dochodzi podczas czynności powodujących wzrost ciśnienia w brzuchu.

Mechanizm wysiłkowego nietrzymania moczu

nietrzymanie moczu

Fot. Flickr.com CC 2.0 Jorah Mormont

Wysiłkowe nietrzymanie moczu ma miejsce, gdy w brzuchu wzrasta ciśnienie pod wpływem:  dużego wysiłku np. związanego z bieganiem lun uprawianiem innego sportu lub dźwiganiem ciężarów, kichania, kaszlu i śmiechu. Jest spowodowane nieprawidłowym funkcjonowaniem mechanizmu zamykania cewki moczowej. Wysiłkowe nietrzymanie moczu można podzielić na anatomiczne i zwieraczowe. Anatomiczny rodzaj problemu pojawia się z powodu nadmiernej ruchomości pęcherza i cewki moczowej. W drugim przypadku mamy do czynienia z osłabieniem mięśni zwieracza cewki. Oba typy przypadłości mogą ze sobą współistnieć.

Główne przyczyny wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet

 Kobiety przechodzące menopauzę lub mające ją już za sobą są narażone na wysiłkowe nietrzymanie moczu z powodu niedoborów hormonalnych, które w tym wieku są naturalne. Niedobór estrogenów powoduje wiele negatywnych zmian w organizmie kobiety i odbija się również na jej wyglądzie. Przyczynę problemu stanowią rozmaite wady wrodzone układu moczowego i tkanki łącznej, a także przebyte operacje tkanki łącznej. Istotną rolę odgrywa kondycja mięśni dna miednicy. Niestety pod wpływem porodów może dojść do rozciągnięcia i uszkodzenia ich struktur. Aby zapobiegać zwiotczeniu mięśni dna miednicy, warto skorzystać z rad zawartych w serwisie http://www.tena.pl/kobiety/centrum-informacyjne/rodzaje-nietrzymania-moczu/. Otyłość to kolejny czynnik sprzyjający problematycznym dolegliwościom. Częste zaparcia, które nie są rzadkością w ciąży, ale zdarzają się w ogóle dość często sprzyjają wywieraniu ucisku na pęcherz, którego konsekwencją jest mimowolne oddawanie moczu. Pewne znaczenie mają czynniki genetyczne i tryb życia. Przede wszystkim palenie tytoniu może sprzyjać zaburzeniom pracy pęcherza. Powtarzające się zakażenia dróg moczowych to również prosta droga do późniejszych problemów z prawidłowym oddawaniem moczu. Wysiłkowe nietrzymanie moczu może również mieć podłoże neurogenne spowodowane chorobą Parkinsona, Alzheimera, stwardnieniem rozsianym lub udarem.

Właściwa diagnostyka

Schorzenie można potwierdzić, wykluczając w pierwszej kolejności inne choroby o charakterze przejściowym związane z układem moczowym. W tym celu wykonuje się badanie moczu obrazujące, czy problem nie jest związany z zakażeniem bakteryjnym lub grzybiczym. Ogólne badanie moczu nie jest wystarczające, należy przeprowadzić jego posiew. USG z oceną zalegania moczu obrazuje, czy pęcherz jest opróżniany do końca. Do podstawowych i najprostszych sposobów diagnostycznych zalicza się próba wywołania niekontrolowanej mikcji poprzez wymuszenie większego wysiłku, np. robiąc przysiady lub prowokując kaszel czy też śmiech. Do bardziej zaawansowanych metod zalicza się badanie urodynamiczne, badanie radiologiczne z kontrastem i  uretrocystoskopię.

Skomentuj ten materiał