granat owoc

0

Osoby, które borykają się z problemem krzywego zgryzu, są skłonne wiele poświecić, by ich uśmiech zachwycał. Przez wiele miesięcy noszą aparat na zęby, znosząc ból i rezygnując ze spożywania wielu pokarmów.

Warto zaznaczyć, że noszenie aparatu nie jest jedynie fanaberią zakompleksionych nastolatków, gdyż dzięki niemu można wyleczyć wiele innych problemów.

uśmiech

Fot. Flickr.com CC 2.0 bailey.foster

Aparat na zęby a próchnica

Noszenie aparatu na zęby sprawia, że zgryz staje się prosty i ładny. Zęby przestają na siebie nachodzić, dzięki czemu uśmiech jest również zdrowszy. Zęby zachodzące na siebie trudniej doczyścić, przez co pomiędzy nimi powstaje próchnica. Jeżeli wyprostuje się zgryz, problem próchnicy często znika. Ponadto leczenie ubytków w prostym zgryzie jest efektywniejsze, gdyż stomatolog bez trudu dociera do wszystkich powierzchni zaatakowanych przez bakterie.

Mniejsze ryzyko paradontozy

Aparat na zęby zmniejsza ryzyko wystąpienia paradontozy. Stłoczone i nieprawidłowo ustawione siekacze czy trzonowce są narażone na odsłanianie szyjek zębowych, które w konsekwencji może doprowadzić do chybotliwości i wypadania kolejnych zębów. Odsłonięte szyjki zębów powodują również dolegliwości bólowe w przypadku spożywania zimnych lub gorących potraw i napojów – z tego powodu wiele osób jest zmuszonych do rezygnacji z jedzenia różnych dań. Jeśli jednak zadba się o prawidłowy zgryz, problemy tego typu nie wystąpią.

Nie tylko dla dzieci i młodzieży

Co ważne, noszenie aparatu na zęby jest skuteczne w każdym wieku. Dziecięcy zgryz prostuje się najszybciej ze względu na zmieniającą się wielkość szczęki i brak zębów mądrości, jednak także dorośli mogą naprawić swój uśmiech. Jeżeli do ortodonty zgłasza się osoba dorosła, powinna być przygotowana, że poprawianie ułożenia zębów w szczęce będzie bolesne i potrwa nawet kilka lat. Warto podkreślić, że ból, jaki powoduje aparat, pojawia się jedynie w czasie wizyt, podczas których ortodonta zmienia ułożenie łuków prostujących zęby.

Aparat na zęby powinny nosić również osoby mające problemy z dokładnym zamykaniem ust, wystającą dolną szczęką lub dużą asymetrią w obrębie twarzy. Poprawienie ustawienia zębów w szczęce zazwyczaj w pełni pozwala pozbyć się tego typu defektów oraz odzyskać ładny wygląd.

Skomentuj ten materiał