Chcesz ochronić swoją skórę przed rozwojem czerniaka? Ryzyko nowotworu skóry możesz zmniejszyć przede wszystkim ograniczając ekspozycję skóry na słońce lub stosując filtry przeciwsłoneczne. To nie wszystko! Bardzo ważnym elementem profilaktyki czerniaka jest również badanie skóry oraz usuwanie zmian skórnych, które lekarz uzna za podejrzane.
Wideodermatoskopia – dowiedz się, które zmiany skórne należy usunąć
Zmiany skórne należy uważnie obserwować, czy nie pojawiają się nowe lub te istniejące nie zmieniają się wraz z upływem czasu.
Zmiany skórne, które powinny zostać skonsultowane z dermatologiem lub chirurgiem onkologiem:
- szybko rosną,
- łuszczą się,
- swędzą,
- krwawią,
- mają nieregularne brzegi,
- są w niejednolitym kolorze.
Wideodermatoskopia to precyzyjne, komputerowe badanie zmian skórnych pozwalające na stosunkowo dokładne określenie stopnia zagrożenia czerniakiem. Badanie to wykonywane jest podczas konsultacji dermatologicznej lub dermatochirurgicznej, lecz nie jest standardem w każdym gabinecie dermatologicznym. Warto wybrać się do specjalisty, który przeprowadzi tak precyzyjną diagnostykę obrazową, zanim zdecyduje o wycięciu znamienia. Wideodermatoskopię wykonasz m.in. w Centrum DER-MED w Katowicach, gdzie wykorzystuje się do tego nowoczesne urządzenie FotoFinder umożliwiające obejrzenie zmian skórnych w bardzo dużym powiększeniu. Wideodermatoskopia pozwala na szybkie wykrycie zarówno zmian skórnych łagodnych, jak i złośliwych. Urządzenie pozwala zapamiętywać lokalizację poszczególnych znamion, robić zdjęcia oraz archiwizować niezbędne informacje. Wszystko na potrzeby kolejnych wizyt. Zapisywanie danych umożliwia obserwowanie modyfikacji, jakim ulegają znamiona po pewnym czasie, a także wychwytywanie nowych zmian skórnych, które pojawią się między kolejnymi wizytami. W trakcie wykonywania wideodermatoskopii lekarz wskazuje znamiona, które powinny zostać usunięte oraz te, które są niegroźne. W przypadku znamion kwalifikujących się do usunięcia, decyduje jaką metodą zostaną one usunięte – za pomocą lasera czy skalpela.
Laserowe usuwanie zmian skórnych – pozbądź się włókniaków, brodawek i kurzajek
Laserowe usuwanie zmian skórnych jest małoinwazyjne, praktycznie bezbolesne i nie pozostawia blizn. Warto wybrać tę metodę, jeśli zmiana skórna kwalifikuje się do wycięcia za pomocą lasera. Zastosowanie laseroterapii sprawia, że skóra po zabiegu goi się bardzo szybko. Jednak tą metodą nie usuniemy wszystkich zmian skórnych. Najczęściej laserowo usuwane są włókniaki, brodawki i kurzajki oraz inne zmiany skórne, co do których lekarz ma pewność, że mają łagodny charakter. Czas usuwania zmiany skórnej laserem wynosi od kilku do kilkudziesięciu minut (w zależności od wielkości i liczby znamion do usunięcia).
Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych – zyskaj 100% pewność!
Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych jest najbardziej skuteczną metodą walki z nowotworem skóry. Chirurg wycina podejrzane znamię, a następnie zakłada szwy. Metoda jest szybka i skuteczna. Skóra goi się nieco dłużej niż w przypadku zastosowania lasera, ale tylko wycięcie zmiany za pomocą skalpela daje możliwość zbadania jej histopatologicznie. Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych daje 100% pewność, czy mamy do czynienia z nowotworem skóry, czy ze zmianą łagodną. Wycięte znamię wraz z niewielkim fragmentem zdrowej tkanki zostaje wysłane do laboratorium, gdzie badane jest pod kątem obecności komórek rakowych. Wyniki zazwyczaj można odebrać po kilku tygodniach. Wczesne wycięcie i zbadanie zmiany skórnej może uratować życie!
Dowiedz się więcej na tema usuwania zmian skórnych: https://katowice.dermed.pl/pl/zabiegi/usuwanie-zmian-skornych-2/