Wśród problemów związanych ze zdrowiem, które pojawiają się w naszym organizmie wraz z wiekiem, znajduje się także stopniowe pogarszanie widzenia. Nie jest to jednak typowa wada wzroku, jak krótko- czy dalekowzroczność, ale proces prezebiopii, czyli starczowzroczności. Pojawia się ona na ogół w wieku 40-55 lat i postępuje nieuchronnie, niezależnie od zdrowego trybu życia, jaki staramy się prowadzić.
Współczesna optyka pozwala jednak na wygodne korygowanie tego typu problemów, które umożliwia powrót do sposobu życia, jaki prowadziliśmy do tej pory.
Prezbiopia – czym się objawia?
Prezebiopia, nazywana inaczej starczowzrocznością, to pojawiający się wraz z upływającym czasem problem z właściwą akomodacją oka. Soczewka oka staje się coraz mniej sprężysta, słabną też mięśnie nią poruszające, które pozwalały do tej pory na wyraźne widzenie zarówno przedmiotów znajdujących się w sporej odległości, jak i drobnego druku. Starczowzroczność pojawia się często z tzw. syndromem długiej ręki. Osoby z prezbiopią łapią się bowiem coraz częściej na tym, że gazetę, książkę, telefon czy tablet wyciągają daleko przed siebie w wyprostowanej ręce, aby wyraźnie odczytać drobny druk. Stopniowo ręka staje się zbyt krótka, co jest wyraźnym sygnałem do znalezienia rozwiązania odpowiedniego dla siebie.
Jakie szkła są odpowiednie dla prezbiopów?
Jeszcze 60 lat temu szkła progresywne, na których powierzchni znajdują się różne wartości widzenia, były jakością niedostępną dla przeciętnego Kowalskiego. Współczesne rodzaje okularów progresywnych to jednak rozwiązanie już tak popularne, że większość osób rezygnuje z dotychczasowego sposobu radzenia sobie ze starczowzrocznością, jakim były okulary do bliży i dali. Niewygoda ich ciągłych zmian i konieczność pamiętania o zabieraniu ze sobą wszędzie dwóch par okularów powodowały, że wiele osób nie było z nich zadowolonych.
Wartości szkieł progresywnych
Szkła progresywne odznaczają się różnymi wartościami na swojej powierzchni. W górnej ich części znajdują się więc wartości umożliwiające wyraźne widzenie przedmiotów znajdujących się daleko. W dolnej – pozwalające na czytanie drobnego druku. Pomiędzy nimi znajduje się zaś jeszcze strefa pośrednia, ułatwiająca widzenie na średniej odległości i zapewniająca płynne przechodzenie między wartościami. Korzystne ceny okularów progresywnych i wygoda ich użytkowania powodują, że coraz więcej osób decyduje się na tego typu rozwiązanie. Przywraca ono pełen komfort życia i pozwala nie rezygnować z dotychczasowych przyzwyczajeń.
Więcej informacji znajdziesz na www.czasnawzrok.pl