granat owoc

0

Odżywki i suplementy od wielu lat są kwestią sporną dla wszystkich trenujących sporty ludzi, tak jest też w przypadku biegaczy. Jak to z nimi jest? Pomagają czy tylko oszukują nas i nasze organizmy? I czy w ogóle warto czegokolwiek próbować?

trening biegacza

Na fotografii: biegacz

Fotografia w tym materiale zgodnie z licencją CC BY 2.0 | Fotograf: Giuseppe Milo

Odżywianie a wyniki osiągane w bieganiu

Nie da się ukryć oczywistego faktu, jakim jest stwierdzenie mówiące o tym, że to, co jemy i w jakiej kondycji jest przez to nasz organizm ma realny wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie, więc i na jakość, długość i intensywność naszych treningów. I choć początkującym biegaczom sens jedzenia batoników lub sięgania po izotoniki zamiast wody może wydawać się głupotą i kaprysem, to doświadczonych trenującym oraz zawodowcom na pewno nie wydaje się to aż takie bezsensowne.

Izotoniki

Ich zadaniem jest wyrównanie poziomu wody, elektrolitów, witamin i soli mineralnych, których wartość znacznie spada podczas większych aktywności – dzięki temu możliwa jest między innymi odnowa mięśni. Zaletą tego typu płynów jest przede wszystkim skład: mała ilość cukru, dużo wartościowych składników.

Jeśli komuś wydaje się, że wybierając izotoniki nie trzeba patrzeć na skład to jest w dużym błędzie, bowiem różnią się one znacznie.

W składzie wypatrujmy między innymi witamin, potasu, magnezu, wapnia, naturalnych cukrów (stewia) i wysokiej wartości energetycznej. Dla zwolenników wody jeszcze jeden argument – woda nie ma smaku, więc piejmy ją automatycznie, raczej w momencie, gdy jest nam już niezbędna, natomiast izotonik bardzo często nam o sobie przypomina, ponieważ po prostu mamy na niego ochotę.

Batoniki proteinowe

Cieszą się ostatnimi czasy podobną popularnością do wyżej wspomnianych napoi. Zawdzięczają to składom (nawet do 47% białka) oraz temu, że są poręczne. Przy wyborze znów istotny jest skład – unikajmy tych, które w opisie posiadają cukry proste, tłuszcze nasycone, konserwanty i barwniki, natomiast słuszna jest zasada mówiąca o tym, że im mniej składników w takim batonie, tym lepiej. W przypadku odżywek warto również wybrać się do renomowanych sklepów i to tam zakupić rzeczy, których poszukujemy.

Tak, czy inaczej batonik sprawdza się w przypadku, gdy nie mamy czasu na przygotowanie jedzenia po intensywnym wysiłku, ale również wtedy, gdy nasz trening trwa wyjątkowo długo i nie chcemy sobie robić przerw – możemy wierzyć w to, że dostarczy on nam do organizmu wystarczającej dawki białka i węglowodanów i pozwoli dalej biec.

Inne produkty

Oczywiście gama posiłków do wyboru jest znacznie większa (żele energetyczne, napoje proteinowe, proszki) i na szczęście sportowcy mają wybór, dlatego po przejrzeniu składu na pewno znajdziemy dla siebie odpowiedni produkt.

Więcej o odżywkach i aktywnym trybie życia poczytasz na stronie: http://runandbike.pl/

Skomentuj ten materiał