granat owoc

1

Większość osób z wiosną kojarzy sobie tylko cieplejsze dni i buchającą zieleń. Jednak dla niektórych ta pora roku wiąże się z nieprzyjemnymi dolegliwościami, takimi jak ciągły katar, łzawiące oczy i męczący katar. Czym jest alergia, co ją wywołuje i w jaki sposób się przed nią chronić? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Czym jest alergia?

Alergia jest to po prostu nieprawidłowa, nadmierna reakcja organizmu na substancje, które w zasadzie szkodliwe nie są. Czynniki wywołujące alergię nazywane są alergenami i mogą mieć przeróżną formę. Uczulają bardzo często produkty spożywcze, np. orzeszki arachidowe czy mleko krowie. Wtedy mamy do czynienia z tzw. alergią pokarmową. Jeśli organizm reaguje negatywnie po bezpośrednim zetknięciu alergenu ze skórą, to mówimy wtedy o alergii kontaktowej. Trzecim, bardzo popularnym rodzajem alergii, szczególnie dolegliwym w okresie wiosennym, jest alergia wziewna. Powoduje ją wszystko, co dostaje się do organizmu w trakcie oddychania, np. pyłki roślin. Alergia uznawana jest za chorobę cywilizacyjną i z biegiem czasu liczba cierpiących na nią osób zwiększa się. W ciągu ostatnich 15-20 lat wzrosła dwukrotnie! Nie znamy dokładnych przyczyn tego zjawiska, jednak jedną z teorii są zmiany klimatyczne i środowiskowe, zanieczyszczenie powietrza oraz rozwój cywilizacji i związana z nią często nadmierna higiena.

katar
Flickr.com CC 2.0 William Brawley

Alergia wziewna u dorosłych i dzieci

Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że alergia jest dolegliwością, która występuje tylko u osób w określonej grupie wiekowej. Miała pojawiać się dopiero u dzieci po 7 roku, a w okresie młodzieńczym stopniowo zanikać. Dzisiaj wiemy już, że pierwsze symptomy alergii mogą pojawiać się zarówno u 2-latków jak i 60-latków. Nie jest również dolegliwością stałą – alergia może w dowolnym czasie ulegać wyciszeniu, nasileniu lub zmieniać zakres alergenów.

Przyczyny alergii wziewnej

Jedną z najczęstszych przyczyn alergii wziewnej są pyłki traw, kwiatów, drzew i innych roślin. W naszej strefie klimatycznej tego typu alergeny pojawiają się zwykle na przedwiośniu, a znikają dopiero jesienią. Towarzyszą więc nam większą część roku. Jesienią szczególnie uciążliwe stają się zarodniki grzybów pleśniowych, które znaleźć można m. in. w zbutwiałych szczątkach roślin, glebie czy wilgotnych pomieszczeniach. Zima często przynosi ulgę, jednak nie dla wszystkich. W trakcie okresu grzewczego rzadziej wychodzimy z domu i nie często wietrzymy pomieszczenia. Stwarza to idealne warunki do uaktywnienia się roztoczy kurzu domowego. Są to maleńkie pajęczaki, zamieszkujące nasze meble, pościel, materace i dywan, które zimą stają się szczególnie uciążliwe dla alergików.

Alergeny mogą być również pochodzenia zwierzęcego (sierść, pióra, ślina) lub nie należeć do żadnej sprecyzowanej kategorii (np. pokarm dla rybek).  

Dolegliwości alergiczne

Reakcja organizmu na poszczególne alergeny może różnić się pomiędzy osobami sposobem reagowania organizmu i intensywnością. Wśród najczęściej występujących objawów alergii wziewnej wyróżnić możemy:

  • wodnisty katar i jednoczesne zatkanie nosa,
  • łzawiące oczy i zapalenia spojówek,
  • drapanie w gardle,
  • suchy, męczący kaszel,
  • bóle głowy i stan podgorączkowy,
  • zmęczenie, problemy z koncentracją.

W niektórych przypadkach silne objawy alergiczne mogą przekształcić się w astmę oskrzelową.

Jak pozbyć się alergenów z domu

Całkowite wyeliminowanie alergenów z otoczenia nie jest możliwe, jednak można znacznie ograniczyć kontakt z nimi. Przede wszystkim w okresie pylenia staraj się jak najrzadziej przebywać w lesie, parku lub na łące, a po powrocie do domu umyj twarz i zmień ubranie. Jeśli nie chcemy rezygnować z kontaktu z naturą, dobrą opcją będzie korzystanie z maski antysmogowej. Filtry HEPA zatrzymują nie tylko smog, ale również alergeny. Żeby ochronić oczy przed kontaktem z pyłkami, noś okulary przeciwsłoneczne.  Unikaj spalin, mocnych perfum i dymu papierosowego, ponieważ mogą nasilać i tak nieprzyjemne już objawy alergii.

Przebywając w domu staraj się wietrzyć pomieszczenia wieczorem lub po deszczu, bo wtedy w powietrzu alergenów znajduje się najmniej. Często myj podłogi i ścieraj kurze, staraj się też nie wietrzyć ubrań i pościeli na zewnątrz. Zadbaj o odpowiednią wilgotność w domu – zbyt suche powietrze podrażnia drogi oddechowe, a zbyt wilgotne sprzyja powstawaniu zarodników pleśni i grzybów. W tym celu przydadzą się takie urządzenia jak nawilżacz i osuszacz powietrza lub najlepiej oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania i jonizacji.

Oczyszczacz powietrza dla alergika

W walce z alergią jednym z najlepszych sposobów jest korzystanie z domowego oczyszczacza powietrza. Liderem w tej branży jest japońska marka Sharp, która w swoich urządzeniach stosuje wysokiej klasy filtry HEPA oraz węgiel aktywny, które usuwają z pomieszczenia zanieczyszczenia gazowe (LZO, dym papierosowy) oraz cząstki stałe: alergeny, pyłki, kurz, roztocza, bakterie, a nawet pyły zawieszone PM2.5 i PM10, robiąc to ze skutecznością 99,97%. Większość modeli, jak np. Sharp KC-D40EUW posiada wmontowany nawilżacz i jonizator. Ten pierwszy dba o to, żeby powietrze było zawsze odpowiednio nawilżone, chroniąc w ten sposób nasze drogi oddechowe przed podrażnieniem. Dzięki odpowiednim czujnikom poziom wilgotności nigdy nie będzie za wysoki. Jonizator usuwa z powietrza wirusy oraz zarodniki pleśni i grzybów, które również wywołują reakcje alergiczne.

W ofercie marki Sharp znajdziemy modele przeznaczone do pomieszczeń o różnej wielkości, mniej i bardziej zaawansowane, wszystkie tworzone w myśl zasady “włącz i zapomnij”. Dzięki cichej pracy mogą pracować również w nocy, a dzięki blokadzie rodzicielskiej sprawdzą się w pokoju dziecka. Oczyszczacze powietrza Sharp to najlepszy wybór dla alergika.

undefined

1 komentarz

  1. Mirek pisze:

    Super wpis! Muszę postarać się o oczyszczać lub „zawilgotniacz” powietrze, szczególnie w okresie grzania kaloryferów.

Skomentuj ten materiał