granat owoc

0

W zasadzie fakty są tutaj naprawdę jednoznaczne. Ludzie coraz częściej i coraz chętniej decydują się na sięgnięcie po leki, które nie wymagają recepty od lekarza. Nikomu się w zasadzie już nie chce czekać nie wiadomo jak długo u lekarza, każdy woli przejść się zwyczajnie do apteki i skonsultować się z farmaceutą.

środki lecznicze

Tego prawdopodobnie nie wiedziałeś o lekach bez recepty

Czy leki bez recepty są rzeczywiście tak zdrowe, jak zapewniają producenci?

Środki przeciwbólowe, suplementy diety, preparaty na przeziębienie – to są leki, które można znaleźć wszędzie. Czy jednak leczenie się samemu jest czymś bezpiecznym dla zdrowia? Czy wiadomo w jaki sposób powinno się prawidłowo przyjmować leki, które nie wymagają recepty?

Wystarczy popatrzeć na to jak prezentują się dane, ponieważ w 2014 roku, w Polsce doszło do sprzedania przeszło 680 milionów opakowań leków, które są pozbawione recepty. Według danych, które opublikował Polski Związek Producentów Bez Recepty można wyciągnąć wniosek, iż w Polsce leki bez recepty są stosowane przez przeszło od 60 do 90 procent pacjentów. Jakby nie patrzeć samoleczenie staje się o wiele bardziej popularne niż dotychczasowo można było przypuszczać. Skąd się jednak bierze fenomen takiej formy leczenie?

Bardzo często powodem, dla którego ludzie decydują się na leczenie samemu w domu jest fakt, iż zwyczajniej nie posiadają oni zbyt dużo czasu. Jakby nie patrzeć to proces przez, który trzeba przejść, aby dostać receptę jest naprawdę długi i męczący. Wpierw umówienie się na wizytę do lekarza, odczekiwanie w kolejce, konsultacja ze specjalistą, to naprawdę wszystko trwa, a dzisiaj czas jest na wagę złota i większość osób w zasadzie cierpi na jego brak. Dlatego zdecydowanie prostszym i szybszym rozwiązaniem jest skorzystanie z apteki, która znajduje się na każdym rogu, zaś farmaceuci są w stanie doradzić klientowi jaki środek powinien zastosować, aby poradzić sobie ze swoim problemem zdrowotnym.

Konsultacja farmaceutyczna bardziej niż wskazana

Ponadto trzeba też zauważyć, że niezwykle duży wpływ mogą mieć tutaj reklamy środków, które są w stanie zwalczyć wszelkie dolegliwości oraz suplementów diety. Koncerny farmaceutyczne coraz częściej wypuszczają wiele informacji na tematy tego typu środków poprzez internet, prasę, telewizję czy też radio, dlatego nic dziwnego, że ludzie decydują się na takie zakupy, gdy codziennie słyszą, że to są niesamowite środki, które są w stanie poradzić sobie ze wszystkim problemami.

Dzisiaj apteki nie są jedynym miejscem, które umożliwiają zakup leków bez recepty. Jeżeli chce sobie zakupić środki przeciwbólowe, czy też leki na kaszel, katar, przeziębienie, ból gardła, alergię, problemy trawienne to można zdecydować się na taki zakup w zasadzie w każdym możliwym sklepie, na stacji benzynowej, w kiosku, a nawet nie wychodząc z domu, ponieważ w dzisiejszych czasach funkcjonują apteki internetowe.

Naczelna Rada Aptekarska twierdzi, iż powinno się ograniczyć korzystanie z tego typu preparatów, które są dostępne na każdym kroku. Powód tego jest taki, że leki, które nie wymagają recepty i kupowane są na stacjach benzynowych czy w sklepie zostaną zakupione bez żadnej konsultacji z lekarzem czy specjalistą, dlatego też klient w takim momencie nie posiada szeregu informacji, które będą mu w zasadzie niezbędne. Jest to kwestia naprawdę istotna, a to z tegoż, że względu, że mało osób zdaje sobie sprawę, iż nie wszystkie leki mogą być łączone razem.

Każdy z ogólnodostępnych leków ma skutki uboczne

Żeby przyjmować leki, które można zakupić bez recepty niezbędna będzie tutaj niezwykłą doza ostrożności. Nie bez powodu przy każdym z tych leków znalazła się klauzula, aby osoba, która ma zamiar skorzystać z niego wpierw przeczytała przed wcześniej spożyciem ulotkę. Samoleczenie w sposób bezpieczny jest możliwy, jednak musicie zdawać sobie sprawę, że będzie to wymagało od Was w zasadzie zastosowania się do kilku podstawowych zasad.

Kwestią najbardziej istotną tutaj będzie oczywiście sama ulotka, w której to będziecie w stanie znaleźć wszelkiego rodzaju niezbędne Wam informacje. Decydując się na zażycie preparatu OTC, czyli inaczej over the counter, będziecie musieli zwrócić uwagę na to jaką substancję czynną zawiera dany preparat, ponieważ nie możecie w żadnym razie decydować się na spożycie dwóch leków, które posiadają taką samą substancje czynną, gdyż istnieje spore prawdopodobieństwo, że zwyczajnie doprowadzicie do przedawkowania.

Decydując się na zakup leków bez recepty, najlepszym rozwiązaniem będzie pójście do apteki. Wtedy będziecie w stanie skonsultować się z farmaceutą i opisać mu swoje objawy, powiedzieć o tym jakie leki aktualnie przyjmujecie, czy cierpicie na jakieś uczelnia oraz o tym jakie przewlekłe choroby przechodzicie. Dzięki takim kilku informacjom, farmaceuta będzie wiedział jaki lek będzie dla Was najbardziej skuteczne.

Decydując się na samoleczenie będziecie w stanie odnotować pozytywne efekty. Jeżeli jednak okazuje się, że objawy nie chcą ustąpić po kilku dniach, czy też wręcz przeciwnie zaczynają się nasilać to nie ma co dłużej zwlekać, gdyż w takiej sytuacji będziecie musieli skontaktować się jak najszybciej z lekarzem. Trzeba pamiętać o tym, iż to, że leki w dzisiejszych czasach są w zasadzie powszechnie dostępne to nie jest to jednoznaczne z tym, iż nie oddziałują one na stan faktyczny zdrowia. Wszystkie preparaty posiadają skutki uboczne i muszą być stosowane w taki sposób, aby zachować przy nich jak najwięcej zdrowego rozsądku. Nie możecie o tym zapominać, ponieważ samouleczenie musi wymagać od Was, abyście sami podejmowali decyzję i byli świadomi tego, że musicie podejmować takie działanie, aby było ono dla Was jak najbardziej korzystne.

Źródła: nia.org.pl, medycyna.us

Skomentuj ten materiał