granat owoc

0

Nietrzymanie moczu, nazywane także inkontynencją moczu, to problem wstydliwy i powodujący znaczne uczucie dyskomfortu w życiu codziennym. Osoby, które cierpią z powodu niekontrolowanego popuszczania moczu, mogą odczuwać lęk przed uczestniczeniem w życiu towarzyskim, co prowadzi do wyobcowania i obniżenia jakości życia.

Nietrzymanie moczu: fakty, które każdy powinien znać

kobieta

Flickr.com CC 2.0 freestocks.org

Nietrzymanie moczu to powszechne schorzenie, które dotyka nawet do 15 % całej populacji ludzkiej. Zdecydowanie częściej z powodu syndromu NTM cierpią kobiety, które stanowią aż 80 % wszystkich chorych. Objawy mają tendencje do nasilania się z wiekiem, kiedy mięśnie podtrzymujące pęcherz moczowy są osłabione, a także rośnie odsetek kobiet narażonych na mechaniczne uszkodzenia mięśni dna macicy, ale nietrzymanie moczu może dotyczyć osób praktycznie w każdym wieku. Biorąc pod uwagę stanowisko WHO, zgodnie z którym do chorób społecznych zaliczmy wszystkie dolegliwości, które dotykają minimum 5 % populacji na całym świecie, nie można mieć wątpliwości, że wstydliwy problem nietrzymania moczu to poważny problem o charakterze społecznym.

Jak zapobiegać nietrzymaniu moczu?

Nietrzymanie moczu to schorzenie, które znacznie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn, przede wszystkim zaś narażone są panie, które mają za sobą kilka ciąż i porodów, a także przechodzące menopauzę, która często wiążę się z osłabieniem mięśni, także tych odpowiadających za prawidłowe podtrzymanie cewki moczowej. Aby uniknąć problemu nietrzymania moczu, warto postawić na zdrowy tryb życia, dietę bogatą w świeże warzywa i owoce, z małą ilością tłustych potraw, a także na aktywność fizyczną, przede wszystkim zaś dyscypliny sportu, które nie powodują ucisku pęcherza moczowego. Polecane są spacery, joga ora pilates, delikatny streching, a także codzienne aktywności, jak sprzątanie i zakupy. Szczególną uwagę należy poświęcić treningowi mięśni Kegla, który można wykonywać każdego dnia. Polega on na rytmicznym zaciskaniu mięśni dna macicy, w taki sposób jakbyśmy chcieli zatrzymać strumień moczu, a następnie ich rozluźnieniu. Kilka lub kilkanaście serii wykonywanych regularnie pomoże wzmocnić mięśnie i łatwiej kontrolować pracę pęcherza.

Jeżeli powyższe sposoby nie przynoszą wystarczających rezultatów, warto sięgnąć po suplement diety Femudar Plus, który pomaga regulować pracę pęcherza moczowego. Dzięki dużej zawartości ekstraktu z żurawiny, soi oraz pestek dyni ma działanie odkażające i wzmacniające. Regularne zażywanie suplementu diety pomaga utrzymać kontrolę i zapobiega popuszczaniu moczu w niespodziewanych sytuacjach. Więcej informacji na temat suplementu można znaleźć na stronie www.femudar.pl.

Skomentuj ten materiał