granat owoc

0

Niestrawność objawia się w różny sposób. Towarzyszą jej takie objawy jak uczucie ciężkości, ból brzucha, zgaga, wzdęcia, biegunka czy nawet wymioty. Pojawia się czasem zaraz po posiłku, a czasem dopiero kilka godzin później. Jak sobie z nią radzić?

Zioła na niestrawność

bóle brzucha

Flickr.com CC 2.0 Jenavieve

Herbatka miętowa czy z kwiatu rumianku to znany od dawna sposób na radzenie sobie z objawami niestrawności. Zawarte w tych ziołach substancje pomagają łagodzić dolegliwości bólowe, pobudzają system trawienny do działania, a dzięki temu zalegające w brzuchu pozostałości jedzenia, które powodujące ból brzucha zostają z niego usunięte.

Oprócz wspomnianych wyżej mięty i rumianku, w łagodzeniu dolegliwości związanych z niestrawnością, pomaga również napar z pokrzywy, który ma działanie oczyszczające.

Ziołowe nalewki

Lecznicze działanie ziół można wykorzystać nie tylko pijąc napar z ich ziela, ale również korzystając ze zbawiennego działania nalewek. Połączenie dobroczynnej mocy ziół z alkoholem tworzy leczniczą miksturę, która skutecznie łagodzi dolegliwości związane z niestrawnością. Jeśli akurat nie mamy pod ręką nalewki ziołowej, to pomóc może również wódka z pieprzem.

Należ jednak pamiętać, że lecznicze działanie alkoholu, zarówno z postaci nalewki czy wódki z pieprzem dotyczy ich spożycia w zalecanej na opakowaniu dawce (nalewki lecznicze) lub kieliszka (wódka z pieprzem). Większa ilość alkoholu wypita przy okazji problemów z niestrawnością może spowodować więcej szkody niż pożytku.

Nudności i zgaga

Bardzo uciążliwą dolegliwością związaną z niestrawnością są nudności i zgaga. Oba te objawy są związane z nadmiarem kwasów żołądkowych, dlatego walczyć z nimi należy przy użyciu środków, które pomagają te kwasy zneutralizować. Świetnie do tego celu nadaje się imbir, który można spożywać w postaci naparu.

Jeśli z jakiegoś powodu imbir nie przynosi efektu, to podobne działanie ma również picie małymi łyczkami przegotowanej wody. Pomoże ona neutralizować kwasy żołądkowe, czego skutkiem będzie ustąpienie tych dolegliwości.

W sytuacjach nadzwyczajnych, gdy zgaga nadal nie ustępuje, można pomóc sobie środkami alkalizującymi. Można wybrać te dostępne w aptekach lub skorzystać z domowej metody wykorzystując sodę oczyszczoną. Nie jest to jednak metoda, która można stosować na dłużej, bo może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Wzdęcia

Problem wzdęć jest częstym objawem niestrawności, który nie tylko powoduje nieprzyjemne uczucie przepełnienia, ale również bywa kłopotliwy w kontaktach społecznych. Zgromadzone w jelitach gazy mogą bowiem wydostawać się w sposób niekontrolowany, co skutkuje sytuacjami mocno krępującymi.

Z pomocą przy wzdęciach znów przychodzą zioła. W takich sytuacjach warto sięgnąć po wspomniany wcześniej napar z rumianku czy z kopru włoskiego. Wbrew pozorom herbatka z kopru włoskiego nie jest przeznaczona jedynie dla niemowląt cierpiących na kolkę jelitową. Świetnie poradzi sobie również u dorosłych, którzy walczą z wzdęciami.

W walce z wzdęciami skutecznie pomaga również aktywność fizyczna. W czasie ćwiczeń zostaje pobudzone krążenie, a to poprawia perystaltykę jelit i pomaga pozbyć się zalegających z nich gazów. Pomocne może być również rozgrzanie wzdętego brzucha, np. przy pomocy termoforu lub jak u niemowląt – suszarki do włosów.

Gdy opisane wyżej domowe metody zawodzą w walce z wzdęciami można również sięgnąć po specyfiki dostępne w aptekach. Zawierają one składniki wspomagające trawienie i służące pomocą w pozbywaniu się gazów zalegających w jelitach.

Biegunka

Jednym z bardziej uciążliwych i niebezpiecznych (szczególnie u dzieci) objawów niestrawności jest biegunka. Zwykle powoduje ona duże osłabienie organizmu oraz może być przyczyną odwodnienia. Walcząc z biegunką warto stosować dietę opartą o ryż, marchwiankę czy pieczone jabłka.

Zupa z marchewki dzięki zawartym w marchwi pektynom, działa łagodząco na błonę śluzową jelit i wspomaga usuwanie toksyn z przewodu pokarmowego. Warto pamiętać o właściwym nawodnieniu organizmu, a więc bieżącym uzupełnianiu płynów. Można również stosować specjalne płyny nawadniające zawierające elektrolity.

Ta prosta i tania zupa z marchwi przeciwdziała odwodnieniu i uzupełnia uszczuplone zapasy tak ważnych dla organizmu pierwiastków jakimi są sód, potas, wapń, fosfor, miedź oraz magnez. Przy biegunce warto również wspomóc organizm probiotykami, czyli dobroczynnymi bakteriami, które pomogą zregenerować florę bakteryjną w jelitach.

Przedłużająca się biegunka może prowadzić do groźnego dla zdrowia dziecka powikłania jakim jest odwodnienie i wymaga konsultacji lekarza.

Odpowiednia dieta

Jak już przy okazji walki z biegunką wspomniano, walcząc z objawami niestrawności nie można zapominać o odpowiedniej diecie. Należy unikać potraw tłustych, ciężkich, wiatropędnych. Sprawdzi się dieta lekkostrawna, bez surowych owoców i warzyw. W początkowej fazie niestrawności można jeść sucharki, chrupki kukurydziane, ryż i marchwiankę. Później można wprowadzić gotowane mięso i warzywa. Taka dieta powinna zostać utrzymana przez 2-3 dni. Przez kilka kolejnych warto nadal unikać ciężkich smażonych potraw, żeby żołądek miał czas na regenerację.

W tym miejscu warto jeszcze raz wrócić do tematu wzdęć. Otóż ich powodem są właśnie ciężkostrawne potrawy, które dodatkowo mają jeszcze właściwości wiatropędne. Do tych najbardziej znanych należą groch, kapusta, kalafior. Spożywając je należy zachować umiar, a przygotowując je warto używać ziół takich jak kminek czy majeranek, które pomagają w ich trawieniu.

Więcej na http://www.amol.pl/lek-na-wzdecia-niestrawnosc.html

Skomentuj ten materiał