granat owoc

0

Bieganie stało się bardzo popularną, a wręcz modną formą aktywności fizycznej. I bardzo dobrze. Poza tym, że świetnie wpływa na sylwetkę, to również pozytywnie oddziałuje na nasze samopoczucie. Ponadto, jest bardzo prostą formą treningu, praktycznie dostępną dla wszystkich.

Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu do biegania, aby nie zrobić sobie krzywdy i nie nabawić się niepotrzebny kontuzji. Jeśli chcesz dołączyć do szerokiego grona biegaczy, ale nie wiesz jak zacząć, koniecznie przeczytaj poniższy tekst!

biegacz

Fotografia: regularne treningi to podstawa dla osiągnięcia satysfakcjonujących rezultatów

Fotografia w tym materiale zgodnie z licencją CC BY 2.0 | Fotograf: Elvert Barnes

Dlaczego warto biegać?

Co tak naprawdę daje bieganie i dlaczego to tak polecana forma aktywności fizycznej?

 • Po pierwsze bieganie znacznie szybciej przynosi efekty, niż którakolwiek inna dyscyplina sportowa. Podczas biegania są zaangażowane praktycznie wszystkie mięśnie – regularny trening modeluje sylwetkę i szybko poprawia kondycję
 • Nie wymaga drogiego sprzętu. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie buty do biegania, a poza tym nie generuje żadnych dodatkowych kosztów
 • To aktywność fizyczna, którą da się uprawiać dosłownie wszędzie, nawet będąc na wakacjach, możemy urządzić poranny bieg brzegiem morza
 • Uwalnia endorfiny, czyli hormony szczęścia! Bieganie znacznie poprawia nasze samopoczucie
 • Obniża tętno i pozytywnie wpływa na nasz układ krążenia
 • Efektywnie spala tłuszcz, uwypuklając mięśnie
 • Bieganie pozwala również na wyciszenie, pobycie samym ze sobą i wsłuchanie się w swoje myśli

Jak przygotować się do biegania

Chcesz zacząć biegać, ale nie wiesz jak? Zacznij od odpowiedniego przygotowania. Będziesz potrzebować kilku rzeczy.

 1. Najważniejszym elementem w który musisz się zaopatrzyć są oczywiście buty do biegania. Muszą być odpowiednio wyprofilowane i dopasowane do twojej stopy. Pamiętaj aby nie były za małe! Lepiej wybrać rozmiar o połowę większy, niż nosimy w rzeczywistości. Ważnym aspektem w wyborze butów do biegania jest ich podeszwa. Stopy podczas treningu są narażone na intensywny kontakt z podłożem, więc istotne jest aby miały grubą podeszwę, np. taką jak te: http://e-sporting.pl/buty-new-balance-w770pr4,40,5940,4989. Dzięki nim nasza stopa będzie amortyzowana przy każdym ruchu. Dodatkowo buty do biegania powinny zapewniać dobrą przyczepność do podłoża w każdych warunkach. Pamiętaj także o sportowych, oddychających ubraniach, w których znacznie łatwiej się biega. Nie musisz od razu zaopatrzyć się w kosztowne i modne ciuchy, na początek wystarczy bawełniany, przewiewny t-shirt i krótkie spodenki.
 2. Potrzebny ci będzie również plan treningowy. Powinna to być tabelka z zaplanowanymi treningami na cały miesiąc. Powieś ją w widocznym miejscu, np. na lodówce. Jest to dobry motywator – stosując się do planu, zapomnisz o tym, że ci się nie chce, a tym samym szybko osiągniesz, dodatkowo mobilizujące, rezultaty. Na początku zacznij od kilkudziesięciominutowego biegu z minutową przerwą i treningiem co trzy dni. Co tydzień zwiększaj minuty biegu, aż dojdziesz do momentu w którym całkowicie zrezygnujesz z przerw. Największy błąd początkujących biegaczy to to, że chcą za dużo i za szybko. Musisz zastosować metodę małych kroczków i powoli przyzwyczajać organizm do niemałego wysiłku, jakim jest bieganie. Pamiętaj również aby biegać powoli, równym tempem – ta metoda najlepiej wyrobi twoją kondycję.
 3. Przed rozpoczęciem treningów dobrze jest również wykonać podstawowe badania – mofrologię krwi oraz EKG. Bieganie to świetny sport, jednak, gdy z naszym zdrowiem jest coś nie tak, można zrobić nim sobie krzywdę. W przypadku silnej anemii, którą można zdiagnozować za pomocą badania krwi, nie powinno uprawiać się tak wysiłkowego sportu jakim jest bieganie. To może niekorzystnie wpływać na nasz organizm i dodatkowo go wyniszczać. Znajdź w sobie mobilizację aby wykonać badania i korzystaj z biegania na 100%.
 4. Niezbędne do rozpoczęcia treningów są również…chęci. Najtrudniej zrobić pierwszy krok i zmobilizować się do wyjścia z domu. Odpowiednie buty do biegania i plan treningowy są świetnymi motywatorami, ale pamiętaj, że pozytywne nastawienie i postawienie sobie konkretnego celu działa jak motor napędowy. Jeśli chcesz, to możesz! Nie tłumacz się brzydką pogodą czy gorszym dniem, podążaj za swoimi chęciami i obracaj marzenia w rzeczywistość.

Wszystkie początki są trudne, to samo tyczy się biegania. Nie poddawaj się jednak po pierwszym tygodniu, a odczujesz same przyjemności i korzyści z biegania, jaką jest, pożądana przez wszystkich, wysportowana sylwetka. Namów do treningu kogoś bliskiego, we dwójkę zawsze raźniej. Jeśli potrzebujesz większego wyboru butów sportowych, zajrzyj na: e-sporting.pl.

Skomentuj ten materiał