granat owoc

0

Staw barkowy jest bardzo ważnym elementem w budowie naszego ciała, a w szczególności ramienia. Dzięki niemu możemy swobodnie poruszać rękoma oraz wykonywać prace związane z podnoszeniem ciężkich przedmiotów czy nawet ciężarów. Gdy odczuwasz ból w barku, nie lekceważ go, tylko wykonaj badanie USG tego narządu, aby zapobiec wielu dolegliwościom oraz schorzeniom.

O czym może świadczyć ból barku?

ramiona

Fot. Ramię

Zdjęcie Flickr.com CC 2.0 autorstwa Scott Robinson

Przyczyn bólu stawu barkowego może być wiele. Bywa, iż jest on spowodowany nadwyrężeniem tej części ramienia. Winne mogą być również zmiany zwyrodnieniowe czy pourazowe. Ból w barku może być także skutkiem uszkodzenia ścięgien mięśni, które poruszają głową kości ramiennej.

Wielu lekarzy pytanych o przyczyny bólu barku podaje kilka przykładów zwyrodnień oraz chorób, diagnozowanych przez bolesność stawu ramiennego.

Pierwsza z nich to uszkodzenie stożka rotatorów. Wykonując monotonne czynności może dojść do przeciążenia tegoż stożka czy nawet jego zerwania. Ból barku może świadczyć także o zespole ciasnoty podbarkowej. Poprzez zablokowanie wślizgiwania się kości ramiennej pod wyrostek barkowy ograniczona jest jego ruchowość, a każdemu podniesieniu ręki towarzyszy ból.

Specjaliści wspominają również o uszkodzeniu ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego, barku zamrożonym oraz o zapalnych chorobach stawów. Wszystkie te choroby oraz dolegliwości mogą powodować ograniczenia w ruchomości barku, przez co niemożliwe będzie podnoszenie różnego rodzaju przedmiotów oraz swobodny ruch bez uczucia bólu.

Przebieg badania USG

Podczas wykonywania badania USG stawu ramiennego (barkowego) specjalista dokładnie sprawdza stan ścięgien, więzadeł, a także wszystkich mięśni w obrębie stawu. Co więcej, ocenia obrzęk okołościęgnisty, elementy chrzęstno – kostne, a także obrąbek stawowy.

Innymi słowy, lekarz dokładnie sprawdza stan całego stawu barkowego wraz z pobocznymi elementami, wpływającymi na jego ruchomość.

Badanie trwa około kilkunastu minut. Do jego wykonania nie jest wymagane jakiekolwiek wcześniejsze przygotowanie. Ważne, aby diagnosta przeprowadzający badanie mógł odpowiednio opisać obraz badanego ramienia.

Kto może zgłosić się na badanie USG

Badanie USG stawu ramiennego skierowane jest do tych osób, które odczuwają ból barku lub przebyły urazy stawu barkowego. W wielu przypadkach to lekarz rodzinny zleca wykonanie badania po poznaniu – z relacji Pacjenta – objawów. Jednocześnie Pacjenci sami mogą udać się na takie badanie, aby już z wynikami udać się do specjalisty, który zaleci odpowiednie leczenie.

Badanie USG stawu barkowego jest w szczególności zalecane osobom pracującym fizycznie, które przez wiele godzin każdego dnia wykonują powtarzalne ruchy rękoma i podnoszą ciężkie przedmioty. Rekomendowane jest także osobom starszym, których stawy oraz mięśnie i więzadła są coraz słabsze i wymagają systematycznej kontroli.

Profilaktyczne badania kontrolne
Jeżeli masz przebyty uraz stawu ramiennego lub dokuczają Ci zmiany zwyrodnieniowe, powinieneś badać się systematycznie. W tych dwóch przypadkach ból barku może wydawać się czymś normalnym, z czym poradzą sobie tabletki przeciwbólowe. Jest to jednak złe przeświadczenie – staw ramienny po przebytym urazie jest bardziej narażony na kolejne dolegliwości i schorzenia.

Nawet najmniej odczuwalny ból może świadczyć o początku choroby, która dotyka stawu barkowego. Dla pewności oraz możliwości szybkiej reakcji, jak również rozpoczęcia odpowiedniego leczenia warto – raz na pół roku – poddać się badaniu USG stawu barkowego. Potwierdzi ono, że wszystko jest w porządku lub zaalarmuje o chorobie, mogącej w przyszłości ograniczyć ruchomość stawu barkowego.

Źródło: http://www.gabinetusg.com.pl

Skomentuj ten materiał