granat owoc

1

Okazuje się, że niektóre suplementy diety, a także opakowania zawierają niebezpieczne dla zdrowia cząsteczki srebra. Jeżeli przenikną one do organizmu mogą spowodować uszkodzenia komórek.

czekolada

Na fotografii: gorzka czekolada

Srebro jest od dawna stosowane w przemyśle kosmetycznym oraz spożywczym ze względu na swoje właściwości odkażające. Nanocząsteczki srebra można znaleźć również w szczoteczkach do zębów, bandażach, butelkach, a także skarpetkach sportowych. Producenci dodają je również do suplementów diety, które działają antywirusowo i antybakteryjnie. Każdy nas jest nimi otoczony od długiego czasu, a nierzadko je spożywa, gdyż przenikają z opakowań do pokarmu. Czy w związku z tym faktycznie można się ich bać?

Zdaniem duńskich ekspertów nanocząsteczki srebra nie są dobre dla zdrowia. Okazuje się, że sam metal nie jest szkodliwy, natomiast rozbity do mikroskopijnych rozmiarów może penetrować ścianę komórkową. W przypadku gdy taka obca cząsteczka metalu wniknie do środka może spowodować w niej ogromne spustoszenie i nieodwracalne zmiany. Najbardziej zagrożone są jelita, ponieważ właśnie tam jest wchłaniana największa część pożywienia.

Mikroskopijne cząsteczki srebra nie jest dobre dla zdrowia

Według opinii ekspertów nanoczęsteczki srebra powodują powstawanie wolnych rodników. Mikroskopijne cząsteczki srebra odpowiedzialne są za zmiany w powstaniu białek oraz ich mutacji co wpływa na rozwój nowotworów. Ponadto nadmiar tego metalu w organizmie odkłada się i wywołuje groźną chorobę Parkinsona oraz Alzheimera.

Duńscy naukowcy nie przeprowadzali badań na ludziach, nieznane są więc minimalne szkodliwe dawki srebra. Na razie nie ma jednoznacznej odpowiedzi jak bardzo wpływa ono na kondycje ludzkiego organizmu. Pewne jest natomiast, że srebro nie jest w żaden sposób niezbędne do funkcjonowania czy zdrowia człowieka. Warto więc dla utrzymywania dobrego zdrowia starać się eliminować je z własnej diety. W szczególności uważać na suplementy diety oraz na produkty ze srebrnymi opakowaniami.

1 komentarz

  1. Tomek-1983 pisze:

    Nigdy nie sądziłem, że srebro może być szkodliwe :/ Na dobrą sprawę przecież nie da się go unikać, a coś trzeba jeść. Mam nadzieję, że w końcu naukowcy znajdą sposób by je wyeliminować.

Skomentuj ten materiał