granat owoc

0

Wpływ alkoholizmu na życie chorego i jego rodziny jest niezwykle destrukcyjny. W dodatku nie ma znaczenia, czy ktoś pracuje za minimalne wynagrodzenie, czy też zarabia naprawdę duże pieniądze – choroba alkoholowa może dopaść każdego.

  1. Konsekwencje nieleczonego alkoholizmu
  2. Jak zacząć leczenie alkoholizmu?
  3. Skuteczny detoks alkoholowy
  4. Nowoczesna terapia alkoholowa

Źródło: pixabay.com
Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Konieczne jest więc zgłoszenie się po profesjonalną pomoc, gdyż samodzielne przerwanie ciągów alkoholowych jest praktycznie niewykonalne.

Konsekwencje nieleczonego alkoholizmu

Konsekwencje alkoholizmu mogą być tragiczne i mieć ogromny wpływ na całe życie chorego, jego rodziny i najbliższych przyjaciół. Zaczynając od problemów ze zdrowiem, przez utratę pracy, a na wykluczeniu społecznym kończąc. Problem dotyka osoby z różnych grup społecznych, miast, wsi i o różnym wykształceniu. W dodatku źródło alkoholizmu u każdego chorego może mieć inne podstawy. Problemy w związku, stresująca praca, chęć oderwania się od innych problemów dnia codziennego. 

Niezależnie jednak od powyższych czynników, każdy alkoholik powinien jak najszybciej rozpocząć leczenie. To natomiast należy przeprowadzić w ośrodku, który udzieli niezbędnego wsparcia w tym trudnym okresie. Może się okazać, że chory nie będzie zainteresowany rozpoczęciem leczenia lub szybko zmieni zdanie i wycofa się z takiego postanowienia. Dlatego ważne jest, aby rodzina zapewniła mu wsparcie.

Jak zacząć leczenie alkoholizmu?

Dla wielu osób pierwszym sygnałem wskazującym na to, że rozpoczęcie leczenia jest konieczne, może być trudność w funkcjonowaniu bez sięgnięcia po piwo lub inny alkohol. Bardzo często popełnianym błędem jest natomiast mylne przekonanie o tym, że chociaż regularnie spożywa się alkohol, to ciągle ma się kontrolę nad nałogiem. Warto mieć na uwadze, że samo zrozumienie problemu i własnej sytuacji może stanowić przełom, który znacznie zwiększy szanse na udane leczenie choroby alkoholowej. Jednocześnie wciąż będzie to długotrwały i bardzo złożony proces, który oprócz pełnego zaangażowania alkoholika będzie również wymagał wsparcia jego bliskich. Niezbędnym elementem każdej terapii jest również to, aby nad wszystkim czuwał doświadczony lekarz i inni specjaliści, którzy będą mogli na bieżąco podpowiadać rozwiązania, które przełożą się na kurację o najwyższej skuteczności.

Przed rozpoczęciem leczenia niezbędne jest przeprowadzenie diagnozy. Dzięki temu uda się ustalić stopień uzależnienia. Kolejnym krokiem powinno być przeprowadzenie badań, które mogą wykryć choroby związane ze spożywaniem dużych ilości alkoholu. Na koniec można przejść do opracowania planu terapeutycznego, który w każdym przypadku musi zostać indywidualnie dopasowany do potrzeb uzależnionego alkoholika. Tym na szczęście zajmą się wspomnieni specjaliści od leczenia uzależnień.

Skuteczny detoks alkoholowy

Pierwszy etap leczenia choroby alkoholowej to oczywiście detoks. Jest on niezbędny, ponieważ nadużywanie alkoholu potrafi mocno wyniszczyć organizm i pozbawić go witamin oraz elektrolitów. Detoks można jednak przeprowadzać wyłącznie zgodnie z zaleceniami specjalisty od leczenia alkoholizmu, gdyż samodzielne odstawienie alkoholu może zagrozić zdrowiu, a w niektórych przypadkach nawet życiu. Wiąże się to z tym, że u alkoholika spożywanie alkoholu staje się stałym elementem procesów metabolicznych, jak na przykład jedzenie lub picie. Tym samym odstawienie go bez zapewnienia organizmowi leków może być bardzo niebezpieczne.

Jeżeli jednak lekarz będzie czuwał nad odtruciem alkoholowym, to nie tylko znacznie zwiększy tu skuteczność całego przedsięwzięcia, ale dodatkowo wyeliminuje nieprzyjemne objawy, które są następstwem nagłego odstawienia alkoholu. Przeprowadzenie wspomnianych badań alkoholika pozwoli dobrać dawki witamin i minerałów, a także stopniowo leczyć uszkodzenia somatyczne organizmu. Dla osiągnięcia pełnej skuteczności odtrucia niezbędne jest przeprowadzenie detoksykacji w szpitalu lub profesjonalnej klinice odwykowej. W ciężkich przypadkach czas, jaki należy przeznaczyć na odtrucie, może wynieść nawet kilka dni.

Nowoczesna terapia alkoholowa

W celu zapewnienia najlepszej opieki sobie lub bliskiej osobie, która cierpi na alkoholizm, możesz skorzystać z usług, które oferuje Klinika Detoks Fenix. Doświadczona kadra specjalistów pokieruje cię przez cały proces detoksu oraz terapii. Ta ostatnia jest bardzo istotna dla skuteczności przedsięwzięcia, gdyż w większości przypadkach problem z alkoholem ma podłoże psychologiczne. Tym samym samo oczyszczenie organizmu może nie przynieść efektów, gdyż chory po pewnym czasie zapragnie ponownie sięgnąć po alkohol. Zazwyczaj alkoholicy tłumaczą to potrzebą wyciszenia emocji, oczyszczenia umysłu lub chęcią chwilowego zapomnienia o problemach i troskach. Działania terapeutyczne oraz wsparcie rodziny to jedyny sposób na to, aby alkoholik mógł wytrwać w trzeźwości. Podczas terapii można docenić, jak wiele korzyści daje abstynencja, szczególnie w kontekście relacji z bliskimi, pracy oraz własnego zdrowia.

Skomentuj ten materiał