granat owoc

0
Jakie soczewki kontaktowe na suche oko

Jeśli borykasz się z problemem suchego oka przez styl życia, jaki prowadzisz, to zdecydowanie powinieneś zrezygnować z soczewek całodobowych. Pamiętaj, największe znaczenie ma wybór materiału. Nie może sprzyjać przesuszaniu oczu oraz musi zmniejszać związane z tym uczucie dyskomfortu.

Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze soczewek? Jakie kryteria są ważne? Przede wszystkim zwilżalność, czyli parametr odpowiedzialny za stabilną ostrość wzroku, komfort oraz prawidłowe działanie w żywym organizmie.

Bardzo ważna jest tlenoprzepuszczalność, to właśnie ona informuje nas o ilości tlenu, która dociera do rogówki oka, przez materiał, z jakiego wykonana jest dana soczewka kontaktowa. Parament ten wyrażany jest w jednostce Dk. W soczewce nie może zabraknąć filtru UV, który chroni przed szkodliwymi promieniami.

Nie możemy zapomnieć o smarowności materiału soczewki, jest to wartość informująca nas o odporności materiału na siłę tarcia spowodowaną ruchem powieki górnej. Istotny jest również moduł sztywności, który określa zdolność zastosowanego w soczewce materiału, do układania się na powierzchni rogówki oraz łatwość jego odkształcania się podczas manipulacji.

Co pomaga na suche oko?

Nie pozostawia wątpliwości fakt, że nasze oczy w ciągu dnia wykonują ciężką pracę. Każdy z nas choć raz w życiu spotkał się z nieprzyjemnym podrażnieniem oczu. Przeważnie jest to objaw zbyt długiego wpatrywania się w ekran komputera.

To, co może pomóc w łagodzeniu objawów suchego oka to zdecydowanie spożywanie większej ilości kwasów omega-3. Produkty, które warto dodać do diety to między innymi orzechy włoskie, tuńczyk czy siemię lniane.

Dobrym sposobem na przyniesienie oczom natychmiastowej ulgi są krople do oczu, dostępne bez recepty, potocznie zwane sztucznymi łzami. Dobre krople, które odpowiednio uzupełnią nawilżenie oka, posiadają kwas hialuronowy w składzie oraz nie mają dużej ilości konserwantów. Warto również wprowadzić w życie gimnastykę oczu. Istnieje wiele ćwiczeń, które pozwalają wynagrodzić naszym oczom niezbyt częste mruganie podczas pracy przy komputerze.

Czy wiedziałeś, że ciemność oraz ciepło dłoni działa na oczy rozluźniająco? Jednym z popularnych działań jest właśnie zasłonięcie zamkniętych oczu dłońmi i skoncentrowanie się przez około dwie minuty w tej pozycji. Ziewanie pomaga na suchość oczu? Zdecydowanie! Postaraj się ziewnąć trzy razy z rzędu, tak szeroko, jak tylko potrafisz. Ćwiczenie pomoże bardzo mocno napiąć, a następnie rozluźnić mięśnie twarzy wokół oczu. W ten sposób łzy o wiele łatwiej pokryją Twoje oczy.

Skomentuj ten materiał