granat owoc

0

Chyba każdy jest w stanie wymienić kilka zapachów, które lubi najbardziej. Wbrew pozorom, zapach jest niezwykle istotnym zmysłem, który oddziałuje na naszą psychikę i emocje w silny sposób. To ciekawe, że jedne kojarzą nam się pozytywnie, inne negatywnie. Co ma na to wpływ? Jakie zapachy relaksują i wyciszają, a jakie pobudzają? Sprawdźmy!

zapachy a nastrój

Top 5 zapachów relaksujących

Zapachy mają niesamowitą moc przywoływania do naszej świadomości rozmaitych wspomnień, zarówno tych dobrych, jak i gorszych. Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego mówi się, że „czuć wiosnę w powietrzu”? To również wynika z tego, że kiedy przyroda na nowo budzi się do życia, temperatura wzrasta, to zapach roślin, trawy (zwłaszcza tej koszonej!) zaczyna unosić się w powietrzu i każdy już wie, że idzie wiosna. To niezwykle przyjemne skojarzenie. Niektóre marki znajdują zastosowanie dla tego zjawiska w swoich działaniach marketingowych. Spotkaliście się kiedyś z tym, że w sklepie rozpylany jest zapach, który później kojarzy się Wam wyłącznie z tą marką? Nawet gdyby ktoś przyprowadził Was tam z zasłoniętymi oczami, bylibyście w stanie ocenić po zapachu, gdzie się znajdujecie. Takie działanie buduje skojarzenia na temat marki oraz jej prestiż.

A perfumy? Czy nie jest tak, że określone zapachy kojarzą nam się z określonymi osobami? A jak nasze własne perfumy wpływają na nas samych? Przyjemny zapach, który czujemy od siebie, wpływa w ciągu całego dnia na naszą pewność siebie, nastrój, odwagę. Jednym słowem – zapachy odgrywają dużą rolę w naszym życiu.

Jakie zapachy pomagają nam się zrelaksować? Można wśród nich wyróżnić między innymi:

  • lawenda: chyba każdy słyszał o jej uspokajających i wspomagających sen właściwościach. Jeśli potrzebujesz wyciszenia, to lawenda będzie doskonałym wyborem!
  • drzewo sandałowe odznacza się podobnym działaniem do lawendy, również wycisza i uspokaja,
  • bergamotka: szczególnie polecana w przypadku wzmożonego stresu, wycisza i uspokaja,
  • róża: pomaga w sytuacjach podwyższonego napięcia nerwowego, koi i wycisza
  • jaśmin: relaksuje, odpręża, kusi słodkim zapachem.

Top 5 zapachów pobudzających

Zapachy potrafią nie tylko relaksować i wyciszać, ale również pobudzać i motywować do działania. Energetyzujące zapachy sprawiają, że nagle czujemy przypływ sił, jak po wypiciu małej kawki i jesteśmy w stanie działać dalej. Do takich zapachów należą między innymi:

  • cytryna
  • yuzu
  • pomarańcza
  • limonka
  • grejpfrut

Jeżeli zależy Ci na wprowadzeniu powiewu świeżości i energii do domu, aby być w stanie sprostać domowym porządkom i wszystkim innym wyzwaniom, to postaw na te cytrusowe nuty.

Skomentuj ten materiał