granat owoc

0

Polacy coraz częściej udają się do lekarza z bólem kolan. Nieodpowiedni tryb życia: brak sportu i złe nawyki żywieniowe to główni winowajcy złej kondycji stawów kolanowych. Jak więc zmienić swoją dietę, by odciążyć i wzmocnić nasze kolana?

Kiedy ciało mówi „nie”

Zazwyczaj ból kolan to pokłosie nagłego urazu stawów kolanowych. Kiedy najczęściej do nich dochodzi? Podczas uprawiania sportu. Gry zespołowe, narciarstwo, a także bieganie – to dyscypliny, w których zawodnicy bardzo często uskarżają się na ból kolana. Może wtedy dojść do uszkodzenia takich części ciała jak:

  • łękotka
  • chrząstka stawowa
  • torebka stawowa
  • wiązadło krzyżowe przednie

Przede wszystkim powinniśmy wsłuchiwać się w nasze ciała. Urazy i bóle kolan często spowodowane są tym, że nie potrafimy dostosować naszych możliwości do rodzaju ćwiczeń czy wykonywanej pracy. Przeciążenia stanowią ważny czynnik niszczący nasze stawy, stąd, jeśli nasze ciało mówi do nas „nie”, posłuchajmy go i zredukujmy wysiłek lub chwilę odpocznijmy. Nasz organizm najlepiej wie, co jest dla nas dobre.

Dieta na bolące kolana

Obciążenia stawów kolanowych nie występują jedynie podczas intensywnego treningu, ciężkiej pracy fizycznej. Także zbyt duża masa ciała powoduje, że nasze kolana odmawiają nam posłuszeństwa. Ważne, by pamiętać, iż dodatkowe kilogramy w każdej minucie obciążają stawy. Długotrwały nacisk tkanki tłuszczowej może zwiększyć naszą podatność na zwyrodnienia lub zapalenia tkanek. Często nadmierna waga ciała łączy się z brakiem aktywności fizycznej, pamiętajmy wtedy także o tym, że nawet podczas fazy spoczynku nasze kolana są obciążone. Należy więc połączyć dietę z pakietem zrównoważonych ćwiczeń.

Co jeść, aby wzmocnić stawy?

  • Postaw na zdrowe oleje – nie zapomnij o siemieniu lnianym i orzechach.
  • Ryby – najlepiej, gdy wybierzesz tłuste, gdyż zawierają wiele kwasów omega 3, które mają właściwości przeciwzapalne. Włącz do swej diety halibuta, makrelę czy owoce morza.
  • Nabiał – szukaj tego, o wysokiej jakości białka. Rozsmakuj się w chudym mleku, białym serze i kefirze.
  • Pełnoziarniste pieczywo – nie tylko wzmocni kolana, ale zadba o odpowiednią perystaltykę jelit.
  • Warzywa o wysokiej zawartości witaminy C – witamina ta jest kluczowym czynnikiem wytwarzającym kolagen, który buduje nasze tkanki.
  • Pij wodę lub zieloną herbatę – zadbanie o odpowiednią gospodarkę wodną to podstawa każdej diety.

Ochrona na kolano

Aby nasza dieta oraz seria ćwiczeń przyniosły pożądany i długotrwały efekt, powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć nasze kolana. Na rynku znajdziemy wiele produktów, które nie tylko chronią stawy, ale zwiększą nasz komfort.

Bardzo często do urazów kolan dochodzi na placach budowy lub podczas wykonywania ciężkiej pracy fizycznej. Długotrwała praca w pozycji klęczącej, dźwiganie ciężarów czy niestabilne podłoże, mogą doprowadzić do nagłego bólu kolan. Wykonując taką pracę, pamiętajmy o zrównoważonym wysiłku, ale również o doborze odpowiedniej odzieży roboczej.

Stosując spodnie z nakolannikami, unikniemy urazów mechanicznych. Zwróćmy uwagę także na ergonomię takich spodni, dopiero wtedy skutecznie odciążymy nasze stawy. Nie zapominajmy, że spodnie z nakolannikami to również świetny sposób, by dłużej cieszyć się odzieżą roboczą. Wzmocniona strefa kolan jest odporna na przecięcie, otarcia czy pęknięcia.

Kontuzje kolan często dokuczają biegaczom. By cieszyć się aktywnością, ale nie obciążać nadmiernie stawów, chrońmy kolano specjalną opaską. Zmniejszy ona nacisk, a także ustabilizuje stawy. Gdy opaska okaże się zbyt małą pomocą, zainteresujmy się kupnem ochraniaczy do biegania czy odpowiedniej ortezy.

Dieta i ruch to tanie i proste sposoby na zadbanie o stawy kolanowe. Jednak wszelkie niepokojące objawy, należy zawsze skonsultować z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, ortopedą czy fizjoterapeutom. Każdy uraz wymaga od nas indywidualnego podejścia. Nie bagatelizujmy objawów – nieleczone schorzenia mogą doprowadzić do operacji i długiej rehabilitacji.

Skomentuj ten materiał