granat owoc

0

Znasz powiedzenie „sport to zdrowie”? Nie jest rozpowiadane bezpodstawnie! Wielu lekarzy zaleca swoim pacjentom kilkanaście minut ruchu w formie spaceru, truchtu lub nordic walkingu. Wiele korzyści otrzymuje nie tylko Twój układ ruchu, ale również cały organizm. Co takiego jest wyjątkowego w uprawianiu sportu?

Dlaczego warto uprawiać sport?

Sport obejmuje nie tylko wyczynowe dyscypliny oraz sporty walki. Najważniejszą zasadą jest podjęcie aktywności fizycznej i pójście nawet na spacer. Specjaliści zachęcają swoich pacjentów do porzucenia siedzącego trybu życia na rzecz zdecydowanie zdrowszego funkcjonowania. Spacer z psem? A może wyjście do sklepu? Każdy wysiłek jest dobry!

Z wiekiem nasz organizm słabnie, a brak ruchu powoduje, że słabnie układ kostno-stawowy. Jeśli zdecydujesz się na regularny wysiłek fizyczny – możesz zachować swoją sprawność nawet na stare lata. Zanik aktywności fizycznej będzie postępować o wiele szybciej, niż się tego spodziewasz, a uprawiając sport, wzmocnisz swoje ciało i zapobiegniesz pojawianiu się przykrych konsekwencji trybu siedzącego.

Jednym z najważniejszych powodów, dlaczego warto zacząć ćwiczyć, jest znaczne zmniejszenie ryzyka nawrotu choroby lub jej wystąpienia. Jest to element profilaktyki, którą warto podjąć jak najwcześniej, aby zapewnić sobie zdrowe i długie życie.

Jeżeli masz problem i nie wiesz, jak się zmotywować zajrzyj do naszego poprzedniego wpisu, w którym opowiadamy, jak dobrym akcesorium jest smartband i jakie ma funkcje: https://prozdrowotni.pl/jak-mierzyc-tetno-zegarkiem

Jak sport wpływa na zdrowie psychiczne?

Osoby zmagające się z problemami natury psychologicznej często słyszą od psychiatry krótką zachętę do podjęcia minimalnego wysiłku – dlaczego? Ponieważ w trakcie wysiłku wydzielane są w naszym organizmie endorfiny, które zmniejszają odczuwanie bólu i powodują znacznie lepsze samopoczucie. Jest to tylko forma profilaktyki i wspomagania leczenia. Wszystko należy konsultować z lekarzem psychiatrą.

Kolejnym powodem, dla którego osoby cierpiące na schorzenia psychiczne powinny zażywać dawki ruchu – dzięki odpowiedniemu dotlenieniu organizmu oraz zdrowemu zmęczeniu łatwiej będzie zasnąć. Zwłaszcza jeśli masz problemy z uregulowaniem swojego zegara biologicznego, a nie posiadasz od specjalisty odpowiednich leków.

Wzmacniając organizm, ograniczysz skutki uboczne związane z przyjmowaniem dużej ilości lekarstw. Nie tylko odpowiednia dieta, ale również spacery i ćwiczenia wspomogą Twoje ciało w trakcie farmakoterapii. W takim wypadku, jeśli dojdzie do pojawienia się skutków ubocznych – będą miały o wiele mniejsze natężenie niż w przypadku osób całkowicie biernych fizycznie.

Zniechęcenie do aktywności fizycznej pojawia się najczęściej wtedy, kiedy jest ona postrzegana przez pryzmat ciężkich treningów i wielkich wyrzeczeń. Tak naprawdę wystarczy jedynie wstać z kanapy i przejść się do sklepu, aby pozyskać odpowiednią dawkę ruchu. W przypadku osób chorych nawet najmniejszy wysiłek ma znaczenie i pozwala wzmocnić organizm. Warto jest próbować!

Skomentuj ten materiał