granat owoc

0

Podrażnione oczy bolą, pieką i powodują dyskomfort podczas wykonywania różnych czynności. Niekiedy ból pojawia się nawet po zamknięciu powiek, a gałki oczne są silnie zaczerwienione. Podrażnienia mogą wywoływać również łzawienie. Jak przynieść sobie ulgę?

Skąd biorą się podrażnienia oczu?

Przyczyn podrażnień oczu jest wiele. Najczęstszą z nich jest ciało obce, które znajduje się pod powieką. Drobinka piasku czy rzęsa mogą spowodować silny ból, a niekiedy doprowadzić nawet do rozwinięcia się zapalenia spojówek. Podrażnienie jest częste także w przypadku alergii. Osoby uczulone na pyłki roślin lub na kurz, czy też cierpiące na atopowe zapalenie skóry, skarżą się na silne łzawienie oczu oraz zaczerwienienie gałek ocznych.

zdrowe oczy

Fotografia Flickr.com CC 2.0 Conal Gallagher

Wśród przyczyn podrażnień oczu znajdują się również źle dobrane soczewki kontaktowe lub nieprawidłowe ich użytkowanie. Nieodpowiednia soczewka zmusza oko do nieprawidłowej pracy bądź jest traktowana przez organizm jak ciało obce. Natomiast gdy źle użytkuje się soczewki, oko może zacząć boleć ze względu na to, że nie są one zdejmowane na noc lub są noszone dłużej niż zaleca producent.

Oczy ulegają podrażnieniom również z powodu przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach. Klimatyzacja przynosi ulgę w upalne dni, jednak wysusza gałkę oczną, co powoduje dyskomfort. Jeżeli dodatkowo pracuje się przy komputerze i przez wiele godzin wpatruje się w ekran, rzadziej się mruga, co zwiększa podrażnienia.

Jak poradzić sobie z podrażnieniami oczu?

Aby poradzić sobie z podrażnieniem oczu, powinno się wyeliminować jego przyczynę. Jeżeli jest nią ciało obce, powinno się jak najszybciej wyjąć je z oka, a jeśli jest nią zapalenie spojówek – niezwłocznie udać się do lekarza okulisty w celu przepisania odpowiednich leków. W czasie leczenia podrażnień – bez względu na ich przyczynę – warto sięgać po krople do oczu. Mogą to być na przykład preparaty firmy hyabak – krople do oczu tej marki są pozbawione konserwantów i mogą być stosowane przez osoby w każdym wieku.

Kropli do oczu powinno się używać nawet kilka razy dziennie, zawsze gdy pojawia się taka potrzeba. Naturalny skład preparatów nawilżających i kojących do oczu sprawia, że krople łagodzą podrażnienia i chronią przed ponownym pojawianiem się dyskomfortu lub bólu. Ponadto dzięki kroplom można zmniejszyć ból oczu towarzyszący przemęczeniu lub długiej pracy przed ekranem komputera, a także ukoić podrażnienia spowodowane silnym słońcem lub wiatrem. Co ważne, krople do oczu mogą stosować osoby noszące soczewki kontaktowe i okulary.

Skomentuj ten materiał