granat owoc

0

Termin porodu zbliża się wielkimi krokami, a Ty boisz się, że przeoczysz typowe objawy? Spokojnie, gdy dziecko będzie gotowe do przyjścia na świat, ciało wyśle kilka charakterystycznych sygnałów wskazujących, że to JUŻ. Poznaj typowe objawy porodu – ich na pewno nie da się przeoczyć.

ciąża

Fotografia Flickr.com CC 2.0
Frank de Kleine

Twoje ciało przez ok. 40 tygodni przygotowuje się do porodu. Gdy nadejdzie ten właściwy moment, organizm zacznie wysyłać wiele sygnałów – często nawet na kilka dni przed rozpoczęciem akcji porodowej.

Fałszywe objawy

Typowe objawy porodu trudno jest zbagatelizować. Jednak na kilka tygodni przed planowanym rozwiązaniem ciąży może pojawić się kilka symptomów łudząco podobnych do sygnałów wskazujących na akcję porodową.

Za fałszywy alarm możesz uznać m.in.:

  • skurcze sporadyczne, nieregularne
  • skurcze o zróżnicowanym natężeniu – raz są mocne, raz słabe
  • bolesność na środku brzucha i w pachwinach
  • ustępowanie skurczów przy zmianie pozycji.

Dlatego do szpitala nie warto pędzić od razu, gdy tylko poczujesz kilka skurczów. Same skurcze to nie wszystko, ponieważ objawów porodu jest znacznie więcej.

Typowe objawy

Chociaż każda kobieta jest inna, u każdej występują właściwie te same objawy. Jest ich kilka, a pierwsze mogą pojawić się na kilka dni przed rozpoczęciem typowej akcji porodowej.

  • Krótsza, bardziej miękka szyjka macicy

Przez większość okresu ciąży szyjka macicy jest długa, twarda i zamknięta. W miarę pojawiania się tzw. skurczów przepowiadających, stopniowo skraca się. Jeżeli jest coraz krótsza, bardziej miękka i zaczyna się otwierać, poród nachodzi.

  • Odejście czopu śluzowego

W ciąży ujście szyjki macicy jest szczelnie zamknięte warstwą gęstego i zbitego śluzu. To tzw. czop śluzowy, który odchodzi w momencie rozwiewania szyjki.

Czop zostaje wydalony na zewnątrz, co objawia się występowaniem zbitego śluzu na bieliźnie. Gdy do tego dojdzie, wówczas poród może nastąpić w każdej chwili.

  • Odejście wód płodowych

Pęknięcie pęcherza płodowego jest jednym z typowych objawów. Skutkuje to odejściem wód płodowych, które albo mogą się sączyć, albo wypływać większym strumieniem.

W przypadku, gdy wody płodowe sączą się, taki stan trudno pomylić z popuszczaniem moczu typowym dla kobiet w ostatnich tygodniach ciąży. Aby więc uniknąć pomyłki, warto nosić wkładki higieniczne, by – w razie zwiększonej wilgotności – sprawdzić czy to mocz, czy płyn owodniowy.

  • Regularne skurcze macicy

Skurcze macicy to główne objawy porodu. Pojawiają się w pierwszej fazie akcji porodowej i są odczuwalne jako bóle w okolicy krzyżowej lub brzusznej.

Początkowe skurcze porodowe występują co ok. 15 minut i trwają ok. 10-15 sekund. Z czasem zwiększa się ich intensywność, skracają się odstępy między nimi i zwiększa się ich czas trwania.

Cechą charakterystyczna skurczów porodowych jest to, że nie przechodzą po ciepłej kąpieli a ich intensywność nasila się.

Jeżeli Twoje ciało wysyła wyżej wymienione sygnały, czas zabrać spakowaną torbę i wyruszyć do szpitala. Już niebawem będziesz tulić w ramionach swoje dziecko.

 

Skomentuj ten materiał