granat owoc

0

Na pewno każdy zna uczucie „zatkanego nosa”. Zjawisko to fachowo określane jest jako niedrożność przewodów nosowych i prawie zawsze pojawia się w przypadku nieżytu nosa, czyli kataru. Nie tylko wtedy jednak można borykać się z tą przypadłością. Niezależnie zaś od przyczyn, jest ona bardzo dokuczliwa, a także niepożądana dla zdrowia.

Sposoby na udrożnienie przewodów nosowych

katar

Flickr.com CC 2.0 William Brawley

Jeśli powodem niedrożności przewodów nosowych nie jest ciało obce (zjawisko to pewnie zna niejeden rodzic małego dziecka), to najczęściej przyczyną takiego stanu rzeczy jest nieżyt. Bezpośrednią przyczyną zaś uczucia zatkania nosa jest powiększenie się naczyń krwionośnych na skutek infekcji. Często też dochodzi do tego zaleganie w nosie wydzieliny i wówczas można poczuć znaczną ulgę po dokładnym oczyszczeniu nosa. W takich przypadkach świetnym wyjściem jest zastosowanie preparatu donosowego, na przykład marki Rinozine.

Dobry produkt nie tylko rozrzedzi wydzielinę i ułatwi jej odprowadzenie, ale także zahamuje jej dalsze wydzielanie. Istotne jest również udrożnienie przewodów nosowych poprzez obkurczenie naczyń krwionośnych, czyli przywrócenie im normalnej objętości. Preparaty Rinozine wykazują w tym zakresie bardzo dużą skuteczność, ich zastosowanie jest więc lepszym wyjściem niż na przykład wykonywanie inhalacji czy spożywanie gorących, parujących płynów. To także może oczywiście dać dobre skutki, ale będzie na nie trzeba poczekać dłużej, a po krótkim czasie problem może powrócić.

Odetkanie nosa przywraca zaś komfort, pozwala odzyskać normalny głos, węch i smak. Warto też wiedzieć, że niedrożne przewody nosowe prowadzą do niedotlenienia organizmu, w wyniku czego często pojawia się uczucie osłabienia i gorsza koncentracja. Chcesz wiedzieć więcej? Koniecznie odwiedź stronę http://www.rinozine.pl/zastosowanie/niezyt-nosa/

Co kiedy to nie działa?

Jeśli sposób taki nie działa, a uczucie zatkanego nosa nie mija, może to sugerować, że problem jest dużo poważniejszy niż infekcja. Warto wiedzieć, że czynników, które mogą blokować przewody nosowe, jest bardzo wiele. Dotyczy to na przykład osób stosujących niektóre leki, antykoncepcję hormonalną czy nadużywających donosowe środki na katar. Jednak zablokowane przewody nosowe mogą być też wynikiem wad anatomicznych, na przykład krzywej przegrody nosowej.

Kiedy więc problem ten przedłuża się i wiadomo już, że nie jest winą zwykłego kataru, trzeba koniecznie wybrać się do lekarza. Czasem potrzebna będzie zdecydowana interwencja (na przykład chirurgiczna korekcja skrzywionej przegrody nosowej), gdyż zatkany nos sprzyja infekcjom zatok i jamy ustnej. Skutkuje także gorszym natlenieniem organizmu.

Skomentuj ten materiał