granat owoc

0

Chorobą, która dla wielu z nas może być niezwykle uporczywą jest halitoza – powodująca nieprzyjemny zapach z ust. Występuje zazwyczaj w sytuacjach, gdy higiena jamy ustnej jest nieodpowiednia. Ponadto może być spowodowana innymi czynnikami, jak chociażby chorobami nosa, gardła, ucha, czy oskrzeli. Halitozie często towarzyszy cukrzyca.

Pozostałych przyczyn powodujących halitoze możemy doszukiwać w:

  • Uszkodzenia ślinianek, które w efekcie powodują suchość w ustach (co tworzy w ustach przyjazne środowisko dla bakterii).
  • Chorobach przyzębia, spowodowane tworzeniem się płytki nazębnej, następnie kamienia. Nadmierne namnażanie bakterii powoduje choroby dziąseł (nawet paradontozę). W konsekwencji rozwija się halitoza.
  • Nieodpowiednio dopasowane protezy zębów. Źle dostosowane powodują otarcia oraz uszkodzenia dziąseł. Tworzy się środowisko przyjazne bakteriom powodujące halitozę.
  • Aparaty ortodontyczne, które często ciężko w pełni oczyścić. W zakamarkach niedostępnych dla szczoteczki (oraz gdy nie jest stosowane płukanie jamy ustnej) gromadzą się resztki pożywienia, będące pożywieniem dla bakterii.
  • Nowotwory w jamie ustnej.

aparat ortodontyczny

Halitoza może być również spowodowana innymi stanami chorobowymi, jak przewlekłe zapalenie zatok, występowanie ropni, ropnych zapaleń migdałków, zapalenie oskrzeli, marskość wątroby oraz wiele innych.

Choroba ta na szczęście nie jest trudna w leczeniu. Wystarczy wprowadzić prawidłową higienę jamy ustnej, aczkolwiek jeśli to w żadnym wypadku nie pomoże, należy udać się do stomatologa. Podstawowa higiena musi skupiać się na szczotkowaniu zębów po każdym posiłku, używania nici dentystycznej oraz korzystania z środków do płukania jamy ustnej. Same płyny są niezwykle ważne, to one głównie usuwają bakterie powodujące choroby (szczotkowanie oraz korzystanie z nici dentystycznej bardziej skupia się na usuwaniu resztek jedzenia, którym żywią się bakterie). Usuwając nieświeży oddech warto korzystać z zaufanych środków, przykładowo marki LISTERINE®. Warto odnieść się do strony internetowej, która zawiera dedykowane płyny dbające o świeży oddech: https://www.listerine.pl/products

W walce z halitozą warto również zapoznać się z innymi produktami marki, dedykowanych przykładowo do pielęgnacji dziąseł. Halitoza często atakuje dziąsła, w regeneracji pomoże z pewnością LISTERINE® PROFESSIONAL GUM THERAPY.

Prócz stosowania płynów do płukania, podczas walki z chorobą warto odstawić odżywki jak papierosy, czy alkohol.

Skomentuj ten materiał