granat owoc

0

Cera mieszana jest jedną z trudniejszych w pielęgnacji twarzy. Wymaga ona od nas skoncentrowanego działania w dwóch kierunkach – usuwania nadmiaru sebum ze strefy T (broda, nos, czoło), a także nawilżania i zmniejszania podrażnień w pozostałych częściach twarzy. Jak zatem powinna wyglądać jej codzienna pielęgnacja? Czy powinniśmy posiadać zawsze dwa rodzaje kosmetyków, by zaspokoić wszystkie jej potrzeby?

kobieta

Cera mieszana. Jak o nią dbać?

Fotografia w tym materiale zgodnie z licencją CC BY 2.0 | Fotograf: Ivan Turkouski

Specyfikacja cery mieszanej – jaka ona jest?

  • Skóra mieszana to połączenie dwóch różnych typów cery – zazwyczaj tłustej i suchej, a czasami tłustej i normalnej.
  • Skóra w strefie T jest gruba i ziemista, zaś na policzkach i skórze wokół oczu bardzo cienka i delikatna.
  • Przy tym typie cery mamy zazwyczaj do czynienia z nadmiernym przetłuszczaniem i błyszczeniem się skóry w sferze T, nawet bezpośrednio po umyciu twarzy.
  • Policzkom oraz skórze wokół oczu doskwiera zazwyczaj nieprzyjemne uczucie przesuszenia, pieczenia oraz ściągnięcia.
  • W przetłuszczonej sferze T bardzo często pojawiają się zmiany trądzikowe, zaś na przesuszonych policzkach i skórze wokół oczu – podrażnienia i zaczerwienienia.

Jak wybrać kosmetyki do pielęgnacji cery mieszanej?

Skłonności cery mieszanej do jednoczesnego przetłuszczania i przesuszania, wywołują sporo dylematów podczas zakupów, bowiem w tym przypadku pielęgnacja twarzy może odbywać się na dwa różne sposoby – poprzez stosowanie dwóch różnych typów kosmetyków (do cery tłustej w sferze T oraz do cery suchej lub normalnej w pozostałej części twarzy) bądź też jednego kosmetyku, stworzonego specjalnie na potrzeby cery mieszanej.

Trzeba jednak zaznaczyć, że dużo łatwiej będzie zaspokoić wszystkie potrzeby cery mieszanej w przypadku, gdy stanowi ona połączenie cery tłustej i normalnej niż tłustej i suchej – jeden kosmetyk może sobie nie poradzić z problemem przetłuszczania i trądzikiem w sferze T oraz przesuszaniem i podrażnieniami na policzkach i skórze wokół oczu.

Krem nawilżający i krem matujący

  • Do codziennej pielęgnacji cery mieszanej zdecydowanie przydadzą się nam dwa rodzaje kremów do twarzy – matujący do strefy T oraz nawilżający do przesuszonej części twarzy.
  • Krem matujący na dzień powinien zapewnić nam wchłanianie łoju z nadmiernie świecącego się czoła, nosa i brody, zaś krem nawilżający na policzkach i skórze wokół oczu powinien ją intensywnie nawilżać oraz chronić przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.
  • Do pielęgnacji skóry w nocy warto wybrać specjalny krem odżywczy dla cery mieszanej – dzięki niemu przeprowadzimy równomierną regenerację naskórka podczas snu. W tym przypadku należy jednak pamiętać, by grubszą warstwę kosmetyku aplikować na policzki, bok twarzy oraz skórę wokół oczu.
  • Dwa lub trzy razy w tygodniu warto też zafundować skórze delikatny peeling w strefie T, który złuszczy martwy naskórek, zaś na pozostałą część twarzy nałożyć nawilżającą maseczkę, która dokładnie ją odżywi i wzmocni.

Płyn micelarny – dwa problemy, jedno rozwiązanie

Dużym ułatwieniem w codziennym oczyszczaniu skóry mieszanej, może być płyn micelarny, którego skład został skomponownay w taki sposób, by mógł on sprostać potrzebom różnych typów cer. Płyn micelarny może z powodzeniem zastąpić antybakteryjny tonik do twarzy do stosowania w sferze T oraz nawilżające mleczko do demakijażu na skórze wokół oczu oraz policzkach. Preparat poradzi sobie z usuwaniem zanieczyszczeń i matowieniem skóry na czole, nosie i brodzie, a także nawilżaniem oraz łagodzeniem podrażnień na pozostałej części twarzy.

Wśród wielu płynów micelarnych, dostępnych na rynku kosmetycznym, na uwagę zasługuje płyn micelarny marki Garnier – zapewnia on dokładne usuwanie makijażu oraz oczyszczanie twarzy na całej jej powierzchni (również na oczach i ustach) za pomocą jednego gestu.

Więcej informacji oraz pełna oferta produktów dla cery mieszanej, dostępna na stronie: http://www.garnier.pl/twarz/piekno/typy/mieszana

Skomentuj ten materiał