granat owoc

0

Gastroenterologia to niezwykle ważna, ale często niedoceniana przez pacjentów dziedzina medycyny. Zajmuje się dolegliwościami układu pokarmowego i jego prawidłowym funkcjonowaniem. Do lekarza tej specjalności warto udać się zawsze, kiedy dolegliwości takie jak bóle brzucha, niestrawność lub zgaga zaczynają doskwierać.

ból brzucha

Flickr.com CC 2.0 Russ Anderson

Gastroenterologia to niezwykle ważna, ale często niedoceniana przez pacjentów dziedzina medycyny. Zajmuje się dolegliwościami układu pokarmowego i jego prawidłowym funkcjonowaniem. Do lekarza tej specjalności warto udać się zawsze, kiedy dolegliwości takie jak bóle brzucha, niestrawność lub zgaga zaczynają doskwierać.

Czym zajmuje się gastroenterologia?

Gastroenterologia zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem chorób układu pokarmowego. W obszarze zainteresowań leżą takie narządy jak trzustka, wątroba, żołądek, gruczoły trawienne, jelita, odbyt oraz przełyk. Wizyta u lekarza tej specjalności wymaga skierowania od lekarza internisty. Skierowanie jest wystawiane na podstawie wywiadu z pacjentem i wstępnej diagnozy jego dolegliwości.

Z jakimi dolegliwościami do poradni gastroenterologicznej?

Wiele problemów w obrębie układu pokarmowego bywa lekceważonych przez pacjentów, którzy próbują leczyć je ogólnodostępnymi środkami takimi jak herbatki ziołowe oraz leki dostępne bez recepty. Z pozoru niegroźna zgaga, na którą z reguły przyjmowane są miętowe pastylki dostępne w supermarketach lub na stacjach benzynowych, jeżeli nie będzie odpowiednio leczona, może doprowadzić do poważnych zaburzeń, takich jak zapalenie przełyku lub nawet jego trwałe uszkodzenie. Efektem nieleczonej zgagi może być także tzw. „przełyk Baretta”, dolegliwość zaliczana do stanów przednowotworowych. Przełyk Baretta oznacza, że w dolnej części przełyku charakterystyczny dla tego odcinka układu pokarmowego został zastąpiony nabłonkiem występującym w żołądku, co powoduje poważne zaburzenia trawienia oraz przyczynia się do rozwoju komórek rakowych.

Ważnym objawem, który powinien stanowić powód zgłoszenia się do gastroenterologa, są powtarzające się oraz nasilające się bóle brzucha i podbrzusza. Ból brzucha może być objawem wielu chorób, takich jak zespół jelita drażliwego, wrzody żołądka, a nawet choroba nowotworowa. Nie warto bagatelizować tej z pozoru powszechnej i niegroźnej dolegliwości, ponieważ nieleczona może doprowadzić do bardzo poważnych zaburzeń.

Tempo życia a problemy gastryczne

Z dnia na dzień żyjemy coraz szybciej, mając jednocześnie coraz mniej czasu na zdrowe odżywianie. W dużych miastach, takich jak Warszawa, tempo życia jest bardzo duże: praca, dojazdy, dodatkowe zajęcia doszkalające, to wszystko sprawia, że czasu na regularne odżywianie oraz przygotowywanie zdrowych posiłków schodzi na drugi plan. Nieregularna dieta jest jednym z najczęstszych przyczyn powstawania i rozwoju problemów z układem pokarmowym, takich jak zgaga, niestrawność, bóle brzucha oraz zaburzenia łaknienia. Poradnie gastroenterologiczne w Warszawie oferują nie tylko leczenie dolegliwości oraz badania diagnostyczne, takie jak gastroskopia, ale także konsultacje profilaktyczne. Jeżeli czujesz, że Twój układ pokarmowy nie funkcjonuje tak dobrze jak powinien, powodując przykre dolegliwości, zgłoś się do poradni gastroenterologicznej. Warto pamiętać, że nawet drobne i z pozoru niegroźne dolegliwości, takie jak niestrawność lub ból brzucha, okazać się objawami pierwszych stadiów chorób takich jak wrzody żołądka lub nowotwory.

Skomentuj ten materiał